דמותו של צוללן דמותו של צוללן

דמותו של צוללן

ברית אלמוג

לא כולם יודעים ממה מורכב השירות בצוללת. כך נראים חיי הלוחמים במהלך הכשרתם ובעת שירותם בצוללת

במקום צפוף כמו צוללת בו אין מרחק מהמפקדים, נדרשות מהלוחמים יכולות ותכונות מיוחדות. ישנה הסכמה כוללת בין גורמים שונים כי בכל לוחם חייב להיות שילוב של כמה תכונות עיקריות, ביניהן: רעות, אינטליגנציה גבוהה, יכולת לעבוד כחלק מצוות ואמינות. עוד לפני גיוסם עוברים הצוללנים תהליך מיון קפדני, במהלכו נבדק האם יש להם את מה שנדרש מכל לוחם בשייטת הצוללות. "אנחנו מתאמצים למיין את כוח האדם שיש לנו מתוך ההבנה שלא כל אחד מתאים לשירות כזה", אמר פסיכולוג בית הספר צוללן, רס"ן יוחאי זיידמן. "אנחנו מחפשים פוטנציאל שאין בכל אחד, ולאט לאט מבליטים את התכונות הנדרשות מצוללן על-ידי לימוד ובניית חוסן אצל הלוחמים אנחנו צריכים להביא אותם למצב בו הלוחמים סומכים אחד על השני בעיניים עצומות, תוך כדי לקיחת אחריות מלאה ועצמאות מחשבתית".

לבית ספר צוללן מגיעים מדי שנה חיילים מכל רחבי הארץ, לאחר מיונים מאתגרים, ארוכים ואינטנסיביים. במהלך הכשרתם מתמודדים הצוללנים עם קשיים רבים שמסייעים להם לבנות את תחושת המסוגלות וההתמודדות עם מקרה אמת. "החניכים עוברים הכשרה שמקנה להם כלים להתמודדות עם השירות בצוללת", מסביר מפקד צוות בקורס 111, רס"ל ברק. "מעבר לשעות הלימודים הרבות, אנחנו בונים אצלם חוסן מנטלי ואמון אחד בשני, על ידי אימונים פיזיים וחינוך למשמעת עצמית שבלעדיה אי אפשר להסתדר בצוללת. בנוסף, הם לומדים לעבור תקופה ארוכה בניתוק מוחלט מהסביבה ולשמור על סודיות". כמו כן, עד סוף הכשרתם, הלוחמים לא באמת חשופים לפעילותה המבצעית של הצוללות, מאחר ולא כל חייל מסיים את ההכשרה הייחודית.

לאחר הכשרה של כשנה ושלושה חודשים, משובצים הלוחמים בצוללות השונות וממשיכים בשירותם כשלוש שנים נוספות מרגע שיבוצם. כאשר הם מגיעים לצוללת, הם מתחילים את שירותם הסדיר תחת מפקד אשר מתמודד בעצמו עם אתגרים רבים. אחד מאותם האתגרים הוא קבלת החלטות באופן עצמאי בלב הים, והשני הוא להיות בתוך מקום סגור לאורך זמן, ולחיות לצד הלוחמים שתחתיו. "פיקוד בצוללת הוא דבר לא פשוט, מאחר והפיקוד פה שונה מכל פיקוד אחר", סיפר קצין מחלקת אלקטרוניקה בצוללת אח"י תקומה, סרן אוהד. "במקום כה צפוף אין מרחק פיקודי, וזה שונה מהרגיל. בנוסף, החיילים תמיד ישאלו שאלות, יעמיקו ויתמקצעו. מפקד הוא דמות שחיילים צריכים ללמוד ממנה, ובשביל לגרום לחיילים כאלה לסמוך עליי ולשאוף לשאוב ממני ידע צריך לעבוד קשה, להכיר אותם ולסמוך עליהם".

loading...