עיטור העוז עיטור העוז

עיטור העוז

עיטור העוז הוא העיטור השני בחשיבותו שניתן בצה"ל. העיטור מוענק ע"י הרמטכ"ל על מעשה גבורה שנעשה במילוי תפקיד קרבי תוך חירוף נפש.
בינואר 1970 אישרה הכנסת את חוק העיטורים בצבא הגנה לישראל, שקבע את שלושת העיטורים הגבוהים ביותר עבור גילויי אומץ וגבורה במהלך לחימה - עיטור הגבורה, עיטור העוז ועיטור המופת. עיטורים אלה הוענקו בדיעבד גם לחלק ממעוטרי צל"ש הרמטכ"ל מאז קום המדינה, כאשר ועדה קבעה איזה עיטור חדש יחליף את הצל"ש, אם בכלל.

עד שנת 2007 הוענקו 220 עיטורים:
בין מלחמת העצמאות לבין מלחמת סיני - 23 עיטורים
מלחמת סיני - 21 עיטורים
בין מלחמת סיני לבין מלחמת ששת הימים - 20 עיטורים
מלחמת ששת הימים- 39 עיטורים
מלחמת ההתשה- 14 עיטורים
מלחמת יום הכיפורים- 93 עיטורים
בין מלחמת יום הכיפורים לבין מלחמת לבנון הראשונה- עיטור אחד
מלחמת לבנון הראשונה- 2 עיטורים
האינתיפאדה השנייה - עיטור אחד
מלחמת לבנון השנייה - 6 עיטורים
שני חיילים קיבלו את עיטור העוז פעמיים: עובד לדיז'נסקי ואמנון ליפקין-שחק.
12 ממקבלי האיתור היו בחיל הים.

סג"ם דן שליט -
ב"מבצע קדש", בעת הקרב על המיצרים, שימש סג"ם דן שליט קצין קשר. השטח שבו ישב כוסה באש משלושה כיוונים וכל תנועה בו הייתה כרוכה בסכנה חמורה. מאחר שבמקום המחסה לא השיג קשר עם יחידות המשנה, יצא מידי פעם ועמד בשטח פתוח, חשוף משלושה כיוונים, והשיג קשר. על מעשה זה חזר במשך ארבע שעות, פעמים ללא ספור.

 

 

רס"ן דוד פרומר -
בליל ה- 9 ביולי 1959 יצאה סירה בפיקודו של דוד פרומר אל תוך נמל ביירות, כדי להוריד למים שני צוללנים. תפקידם של הצוללנים היה לבדוק אם ספינות חיל הים הלבנוני הן מבצעיות. על הסירה השנייה פיקד עמי מאור, והצוללנים היום זאב אריאל וזאב אלמוג. הצוללנים התגלו על ידי הלבנונים והתפתחה מהומה. לבסוף ארבעת הצוללנים חולצו על ידי סירתו של עמי מאור. על תפקודו במשימה מסוכנת וקשה זו, התמדתו בביצועה על אף הסכנות, תקלות וקשיים, הוענק לדוד צל״ש, שהומר אחר כך בעיטור העוז.

 

רס"ל גוסדורף רן אדר -
רן היה מפעיל סירת נפץ, בליל ה- 9 ביולי 1959 נהג רן בסירה בפיקודו של דוד פרומר אל תוך נמל ביירות, כדי להוריד למים שני צוללנים. תפקידם של הצוללנים היה לבדוק אם ספינות חיל הים הלבנוני הן מבצעיות. הצוללנים בסירה השנייה (זאב אריאל וזאב אלמוג) התגלו על ידי הלבנונים והתפתחה מהומה. רן תימרן בקור רוח את הסירה ואיפשר לחבריו לשתק ספינה לבנונית שפתחה עליהם באש. על תפקודו במשימה מסוכנת וקשה זו, התמדתו בביצועה על אף סכנות, תקלות וקשיים, רן זכה בצל"ש, שהומר אחר כך בעיטור העוז.


סגן זאב אריאל -
בליל ה- 9 ביולי 1959 יצא זאב למבצע בנמל ביירות. תפקידם של הצוללנים היה לבדוק היה לבדוק אם ספינות חיל הים הלבנוני הן מבצעיות. הסירה עליה יצא, בפיקודו של עמי מאור, ויחד עם זאב אלמוג (לימים מפקד חיל הים) התגלתה על ידי הלבנונים והתפתחה מהומה. זאב והצוללנים חולצו לבסוף. על תפקודו במשימה מסוכנת וקשה זו, התמדתו בביצועה על אף הסכנות, תקלות וקשיים, הוענק לזאב צל״ש, שהומר אחר כך בעיטור העוז

 

רב"ט נדב שריר -
בבוקר יום ה-3 במרץ 1962, תוך פטרול שגרתי לאבטחת הדיג בכינרת מול החוף המזרחי, נפתחה אש תותחים מכוונת מטווח קצר אל ספינת המשמר שבפיקודו, אשר פגעה בספינה וגרמה לה נזקים. רב"ט נדב שריר, שנפצע קשות ושתת דם, המשיך לפקד על הספינה, הזעיק את הצוות לעמדות קרב, הפעיל את מקלעי הספינה לעבר העמדות הסוריות, חילק וכיוון את האש תוך תמרון הרחקת הספינה מן החוף והתחמקות מהאש המרוכזת שנמשכה לעברו. לאחר שיצאה הספינה מהטווח היעיל של אש האויב מסר רב"ט נדב שריר את ההגה לאחד מפקודיו. הוא הזריק לעצמו זריקת מורפיום, מסר הוראות טיפול בחברו הפצוע, הזעיק אליו ספינת משמר שניה לגרירת ספינתו שניזוקה, חילק הוראות להכנות הדרושות לשם חילוץ הפצוע השני בהליקופטר והמשיך לשלוט בספינתו עד הגעת העזרה.

 

טוראי זאב גלאובר -
ביום ה-15 באוגוסט 1966, בעת תקיפת ספינות משמר ישראליות בכינרת על-ידי תול"ר סורי, נפצע טור` זאב גלאובר. למרות היותו פצוע המשיך והפעיל תותח 20 מ"מ נגד מוצבי האויב כשהוא גלוי לאש וללא מגן. לאחר מכן התנדב להעביר בשחייה חבלי התקשרות וחילוץ מספינתו הפגועה אל ספינת החילוץ, שהה מרחק של כ-150 מטר תחת אש לעבר ספינת החילוץ וביצע את המשימה.

 

רס"ן דרור אברהם -
ביום ה-6 ביוני 1967, בהיותו מפקד צוללת של חיל הים, במשימה ליד נמל אויב, הותקפה הצוללת בפצצות עומק, ועל אף שנפגעה, חזר וחדר עימה ביום ה-7 ביוני 1967 אל מעבר למערך ההגנה של האויב. על מעשה זה הוענק לו עיטור העוז.

 סרן גיל לביא -
בליל ה-20-19 ביולי 1969, בקרב הפשיטה על האי-גרין, היה סגן גיל לביא סגן מפקד חוליה בכוח המאחז. בשלב ההיערכות ביעד בהיותו במאסף, הטיל רימונים לתוך מגדל המכ"ם מיד עם הפריצה ליעד. היות ומפקד החוליה נאלץ להתנתק מהכוח עוד בשלב הצלילה, הוביל סגן גיל לביא את החוליה לטיהור החדרים הפנימיים. לאחר מכן טיפס ביוזמתו על הגג כדי לסייע לכוח שנלחם שם. כאן הסתער יחד עם סגן גד עמית על עמדה שבמרכז האגף המערבי, ולאחר חיסולה הצטרף לחוליה אחרת, וסייע בחיסול עמדת תותחים שנייה ושלישית, באגף המזרחי. במקום זה נפצע מרימון אך המשיך ללחום וחיסל בצרור חייל אויב. לאחר מכן סייע בפינוי פצועים ובהעברת תחמושת. נותר בזוג הלוחמים האחרון ביעד, שהפעיל את מערכת החבלה ועזב בסירה האחרונה.

 

רס"ל עלי קמחי -
במהלך קרבות מלחמת יום הכפורים היה רס"ל עלי קמחי בכוח של צוללים שחדר לתוך נמל פורט סעיד ופגע ב-3 כלי שייט מלחמתיים של האויב, למרות שהנמל היה מוגן היטב, כולל סיורים והטלת פצצות-עומק למי הנמל. רס"ל עלי קמחי ביצע את משימתו במלואה אגב גילוי עוז רוח ודבקות במטרה. רס"ל עלי קמחי לא חזר מפעולה זו.

 
סרן בועז שקדי-
במהלך קרבות מלחמת יום הכפורים חדר סרן בועז שקדי לנמל פורט-סעיד, המוגן היטב על-ידי האויב. למרות סיורי השומרים ועל אף פצצות העומק שהוטלו למים, הצליח סרן בועז שקדי למלא את משימתו, ופגע בכלי שייט של האויב. הוא ביצע את משימתו למרות קשיים רבים נוספים בהם נתקל. במעשהו זה גילה אומץ לב רב, קור רוח ודבקות במשימה.

רס"ן גד קרול -
בלילה השמיני לקרבות מלחמת יום הכפורים חדר רס"ן גד קרול למעגן האויב שבנמל ערדקה שבים-סוף ופגע בכלי-השיט שלו למרות שהוטלו למים פצצות-עומק ועל-אף זרמי-המים החזקים שהפריעו לו בתנועתו. בפעולתו זו גילה אומץ-לב רב, קור-רוח, תושיה ודבקות במשימה. על מעשה זה הוענק לו עיטור העוז.

רס״ן אילן אגוזי -
בליל ה-20-21 בפברואר 1973, כחלק ממבצע ״ברדס״, פעל רס"ן אילן אגוזי כמפקד חולית חסימה בפשיטת צה"ל על מחנות מחבלים בצפון לבנון. לאחר שטוהר היעד, המשיך האויב להטריד את כוחותינו ביריות מתוך בתים שעמדו מאחורי היעד. רס"ן אילן אגוזי נצטווה לטהר בתים אלה. תוך פעולת הטיהור, פקד על חייל להטיל רימון לתוך חדר מבעד לחלון. החייל זרק רימון, אלא שזה פגע בסורגי החלון וחזר והתגלגל אל בין חיילינו. רס"ן אילן אגוזי ראה זאת ומיהר להרים את הרימון כדי להרחיקו מקרב החיילים. הרימון התפוצץ בעודו בידו ורס"ן אילן אגוזי נפצע קשה, איבד את ידו הימנית ואת עינו הימנית. על אף היותו פצוע קשה, הורה לחייל שבא לטפל בו כי ימשיך בפעולות הטיהור וישוב לטפל בו לאחר מילוי המשימה. על מעשה זה הוענק לו עיטור העוז, איתורו השני של אילן, שבמלחמת ההתשה הוענק לו עיטור המופת.

 

loading...