שישים ותשעה עולמות שישים ותשעה עולמות

שישים ותשעה עולמות

אביב פירסט

51 שנים עברו מאז טבעה הצוללת 'אח"י דקר', אך היגון והטלטלה העזה נותרו כשהיו. היום התקיים טקס התייחדות לזכר הנופלים. "שישים ותשעה עולמות נסחפו במעמקי הים, שישים ותשעת העולמות שלכם"

היום (שלישי) התקיים טקס לזכר חללי הצוללת 'אח"י דקר'. הטקס נערך באנדרטה לזכר הצוללת שבהר הרצל בראשות מפקד זרוע הים, אלוף אלי שרביט, סגן הרמטכ"ל, אלוף אייל זמיר, המשפחות השכולות, חיילים ומפקדים.
שיירת דגלנים פתחו את הטקס, ולאחריה הודלקה אבוקת זיכרון. בנו של אחד הנופלים קרא קדיש, שירת "אל מלא רחמים" נשמעה אף היא ולבסוף תפילת "יזכור" הדהדה בראשי הנוכחים.

"אין בפינו מזור לכאבכם", אמר בנאומו מפקד זרוע הים, אלוף אלי שרביט, "כל שנותר לנו הוא לעטוף את כולכם, להביע הערכה כנה לתעצומות הנפש שלכם ולשמש כתף תומכת בכל עת".
בנאומו, ציטט אלוף שרביט את שלמה אראל ז"ל, מפקד זרוע הים לשעבר, שהלך לעולמו רק לפני חודשיים. "אובדנה של הצוללת הוא מהלומה. זו הייתה הצוללת הטובה ביותר שהייתה לנו ואלה שישים ותשעת האנשים הטובים ביותר שלנו. האובדן קשה מנשוא - ויחד עם זאת, גיבש אותנו יותר".

"הייתי בן ארבע כשאבי נהרג", מספר ארז אופק, בנו של שלמה אופק, שהיה קצין החשמל בצוללת, "אז אני לא זוכר אותו, אבל את החיפושים אני זוכר. 31 שנים של חוסר ודאות. כלומר, ידענו שהם מתים, אבל זה לא היה סופי עד שהצוללת אכן נמצאה. רק אז הרגשנו שזה נגמר, שאפשר להמשיך הלאה".

"בדרך כלל כשאתה מגיע לאנדרטה, אתה מביט מהצד. אך לא כך האנדרטה הזו", אמר סגן הרמטכ"ל, אלוף אייל זמיר, "האנדרטה הזו עוטפת אותך מכל הכיוונים". שישים ותשעה שמות מוקראים בזה אחר זה. דקות ארוכות חולפות בשתיקה בעוד כל משפחה בתורה שומעת את שם אהובה ונתקפת צער וגעגועים. "שישים ותשעה עולמות נסחפו במעמקי הים", ממשיך אלוף זמיר, "שישים ותשעת העולמות שלכם, בני המשפחות השכולות".

עוד כתבות בנושא

loading...