בלב הסערה איתור וחילוץ צרפתי נעדר בלב הסערה איתור וחילוץ צרפתי נעדר

בלב הסערה איתור וחילוץ צרפתי נעדר

יהלי רייסר שקרוב

לא כל חייל זוכה לסיים את שירותו בידיעה שהציל אדם מטביעה. מערך השליטה ולוחמי פלגה 916, שלב אחר שלב חילצו ימאי לאחר 30 יום בלב הים

בשעות הערב המאוחרות של יום חמישי, כשהגלים גבוהים ומזג האוויר סוער, במוצב השליטה האזורי ארז, בקש"ית (בקרית שליטה ימית) איתרה מטרה בים. "תחילה לא היה מספיק מידע על מנת לסווג את הכלי אך ידענו שזו מטרה וודאית וכל ניסיון של יצירת קשר עם כלי השיט לא צלח, ולא היה ידוע אם הכלי עוין או לא", משתפת אחראית המשמרת, רב"ט קרן לונדנר.

"היינו בעוד סיור בט"ש שגרתי ופתאום באחת וחצי בלילה מש"א ארז עולים מולנו בקשר", מסביר מפקד הספינה, סרן טוהר דניאל. "קיבלנו דיווח מהחוף שיש מטרה לא מזוהה שצריך לסווג אותה ולדעת האם היא עוינת ומדוע היא חצתה את הגבול הימי". שלדג 844 יוצא לפעולה ומפליג לעבר המטרה. בכל העת בחוף הדיווחים ממשיכים לזרום אך עדיין אין מידע נוסף על כלי השיט.

"התקרבנו למטרה והתחלנו בנוהל הרגיל שלנו. זיהינו שזו יאכטה והיה נראה שהיא נטושה", מתאר אחד הלוחמים בספינה, סמל דניאל צדקה. "כל ניסיונות יצירת קשר שלנו עם היאכטה הנטושה כשלו. לאחר מספר דקות אנו מבחינים במטרה נעה העולה לסיפון. זה היה אדם והוא היה נראה תשוש ופצוע".

האדם הפצוע אותו מזהים ברגעים אלו הוא ימאי צרפתי שאבד בלב הים 30 ימים קודם לכן. אך את זאת לא ידעו לוחמי פלגה 916. "התחלנו לדבר איתו באנגלית אך הוא לא הבין אותנו", מסביר מפקד שלדג 844. "אחד הלוחמים הבחין בדגל צרפת על גשר היאכטה,והמזל היה לטובתנו כאשר שאחד הלוחמים היה דובר צרפתית וכך הצלחנו לדבר איתו".

לאחר שהלוחמים מצליחים לתקשר עם הימאי תמונת המצב מתחילה להתבהר. הידיעות מהחוף שוטפות את הספינה ומבינים מיהו האדם שמולם הם עומדים. ג'ון פרנסואה קולה, שנקלע לים סוער ונסחף לעבר רצועת עזה. הוא שהה בלב הים במשך 30 ימים ללא דלק, מכשירי קשר וניווט תקינים. מלאי המים והמזון שהיו ברשותו החלו להיגמר ותשישותו הייתה ניכרת על פניו.

תנאי מזג האוויר הקשים שפקדו את הים התיכון בשבועות האחרונים לא הקלו הן על הימאי הותיק בעת הפלגתו והן על חילוצו. "הים הגבוה הקשה עלינו לחלץ אותו ולהעביר אותו לספינתנו וכן רגלו הפצועה לא הקלה על המצב", מסביר סרן דניאל.

כשג'ון פרנסואה קולה עולה על גבי השלדג מחכים לו בגדים נקיים וארוחה חמה, ולאחר מתן טיפול רפואי ראשוני הוא יכול לנשום לרווחה. עם ההגעה לחוף ממתין לאזרח הצרפתי אמבולנס שמוביל אותו לבית החולים. אבל האירוע לא מסתיים כעת עבור פלגה 916 ומש"א ארז.

את האירוע הלא שגרתי הזה הם יזכרו לעוד זמן רב. "לדעת שהשבת אזרח פצוע לחוף מבטחים והצלת את חייו זה לא דבר שיוצא לכל לוחם ימי לחוות במהלך שירותו הצבאי", מסביר סרן טוהר דניאל. אחמש"ית, רב"ט קרן לונדנר, ממשיכה ומספרת בהתרגשות, "מבלי שהיינו מזהות את הכלי, הספינה לא הייתה נשלחת לאזור והאזרח הצרפתי שאבד בלב הים היה עלול למצוא את עצמו בסערה נוספת ואף לטבוע".

"למרות מזג האוויר הסוער והים הגבוה, צוות לוחמי הספינה הוריד סירת גומי והחביר את הפצוע לספינתנו והעניק סיוע רפואי מהיר", הסביר מפל"ג 916, סא"ל גיא ברק. "במהלך הפעילות הפגין הצוות דבקות במשימה, חתירה למגע תוך שמירה על ערך של חיי אדם כפי שנהוג לעשות בזרוע הים. המקצועיות של הצוות הובילה להגעתו של הימאי הצרפתי בריא ושלם לחוף מבטחים".

 

 

 

loading...