הכל נשאר במשפחה הכל נשאר במשפחה

הכל נשאר במשפחה

מישל סירוטה

סגן שניר שיר, בנו של אל''ם אריאל שיר שבקרוב ימונה לראש מספן הציוד בזרוע הים, מסיים את קורס החובלים

"למזלי כששניר נולד, הייתי בתקופת הלימודים. הוא נולד ממש בסוף הסמסטר הראשון. זכיתי להיות מעורב מאוד בשלוש השנים הראשונות לחייו", מספר אל''ם אריאל שיר על בנו שניר. "כילד, שניר היה מבקר הרבה בכלי השיט בבסיס חיפה, הוא היה מגיע בשבתות בהן הייתי קצין תורן", הוא משתף.

אל''ם אריאל שיר, כיום ראש מחלת מערכות במפא''ת (המינהל למחקר פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית), התגייס לקורס חובלים באוגוסט 1989 ושובץ במגמת אלקטרוניקה. "כששניר עלה לתיכון הוא התייעץ איתי באיזו מגמה לבחור. ייעצתי לו לבחור במגמה שתאפשר לו להנות מהשנים שלו בתיכון וגם להתפתח מחוץ ללימודים", אל''ם שיר מגלה. 27 שנים לאחר אביו, שניר התגייס באפריל 2016 לקורס חובלים ושובץ במגמת אלקטרוניקה.

סגן שניר שיר, בנו של אל''ם אריאל שיר שבקרוב ימונה לראש מספן הציוד בזרוע הים, מסיים את קורס החובלים

קורס חובלים נמשך שנתיים וארבעה חודשים וכל המסלול נמשך כשבע שנים. המסלול הוא מחייב ותובעני, האחריות והמוטיבציה העצמית צריכות להיות גבוהות ביותר. "אשתי ואני תמיד רצינו ששניר יעשה מה שטוב לו. קורס חובלים הוא מסלול ארוך ומחייב", אל''ם שיר מוסיף, "אך יש בקורס המון יתרונות. השירות שהקורס מציע הוא מבצעי ומאתגר ולכן הוא מעצב מאוד. המעטפת בקורס היא ייחודית ומאוד תומכת, זו חוויה בלתי רגילה".

"רציתי תפקיד שמשלב מבצעיות, טכנולוגיה ופיקוד, הבנתי שקורס חובלים הוא בול בשבילי", אומר סגן שניר שיר. "זה כיף שאבא בזרוע הים. יש עם מי לדבר, הוא אמנם עבר את הקורס לפני כמה שנים אך עדיין יש בינינו שפה משותפת מאז הגיוס", סגן שיר מספר. "הרבה פעמים אנחנו משווים את החוויות שעברנו. כל חובל מספר על שלב הימ''פ (ימאות ופיקוד) שלו כימ''פ שבו היה קר ביותר", צוחק אל''ם שיר. "הימ''פ שלי היה באמת הקר ביותר", שניר מגחך ומניד את ראשו בתגובה לאביו.

אל''ם אריאל שיר בקרוב יעלה לדרגת תא''ל וימונה לראש מספן הציוד בזרוע הים. "לא התייחסו אליי בקורס בתור ה'בן של'. זה אמנם לא משהו שניסיתי להסתיר אבל זה לא עלה הרבה", סגן שיר חושף. "אני הגעתי לכל האירועים של שניר בלבוש אזרחי, כדי לא לבלוט. זה הקורס שלו - הוא במרכז העיניינים", מסביר אל''ם שיר.

למרות שהסביבה מקבלת ותומכת, זה לא פשוט להיות דור שני בזרוע כשהדור הראשון עדיין משרת בה. "תמיד הרגשתי צורך להשקיע יותר, להוכיח את עצמי, אני מניח שזה מובן", סגן שיר מסביר. "הייתי חוזר על האתגר הזה שוב. הרווחתי חברים לכל החיים והבנתי שאני באמת מסוגל לעשות כל מה שאציב לעצמי כמטרה", סגן שיר מודה. "בהסתכלות ארוכה יותר, מכיוון שעברו הרבה שנים מאז הקורס שלי וכיום אני כבר אלוף-משנה, אני יכול להגיד שמסלול החובלים באמת הפך אותי למי שאני כיום. כמובן שגם הרווחתי חברים לכל החיים, זה אולי משהו שכולם אומרים, אבל עד היום אני בקשר עם בני המחזור שלי", משתף אל''ם שיר.

קורס חובלים הוא קורס פיקודי ייחודי בו הצוערים מתעצבים בדרך הפיקוד שלהם בצורה מקצועית ואישית. "למרות שמוקדם להגיד, אני יודע שמה שהכי חשוב לי מהחיילים שלי לעתיד זה רעות, אמינות ומקצעויות, זה מה שיוביל אותי בדרך", אומר סגן שיר. "בשבילי, לאחר שנים בזרוע, חשוב לי שהלוחמים יהיו קודם כל בני אדם. אחר כך, שיהיו מקצועיים וידבקו במטרה", אל''ם שיר מוסיף את עמדתו. "הייתה לי את התמיכה הכי מדהימה בבית, מאבי, אימי ואחיותיי- הילי ועמית, לא הייתי עושה את זה בלעדיהם", סגן שיר משתף בהתרגשות.

"כשאני מסתכל על שניר וחבריו למחזור, אין לי ספק שיש כאן דור שימשיך להחזיק את המסורת המצוינת של הזרוע ויקדמו אותה בהיבט המבצעי והמקצועי. אני מאמין בהצלחתם בכל ליבי, החבר'ה האלו מעוררי השראה. אני שמח על בחירתו של שניר להתגייס למסלול ואני מאחל לו הצלחה בהמשך דרכו שרק החלה", מסכם אל"ם שיר.

עוד כתבות בנושא

loading...