שטים על המשמר שטים על המשמר

שטים על המשמר

מעיין לנגה

מסעות, מטווחים, הכשרת לוט"ר וירי צבע – כל אלה רק חלק קטן ממה שעתיד לעבור חייל בקורס המגנים האסטרטגים בזרוע הים. מפעילות חבלנית עוינת ועד מתן מענה ראשוני לשריפה, המגנים מראים כיצד הם יודעים לנהל כל אירוע בזירתם - ומחוצה לה

כל מי שמכיר את בסיס זרוע הים בחיפה, יודע שהוא נכס אסטרטגי רגיש שדורש מענה אבטחתי איכותי, בעקבות כלי השיט, הצוללות והמתקנים הימיים החדשניים שמצויים בו. לשם כך, פועלים המגנים האסטרטגים - אותם חיילים שנבחרים בקפידה לתפקיד אחרי מיונים שונים במערך ההגנה בזרוע הים.

"המגנים עוברים הכשרה אינטנסיבית באורך של כעשרה שבועות", מספרת מפקדת בי״ס מערך ההגנה בזרוע הים, סרן קורין בנרוש. בנוסף הם מתרגלים מצבי חירום גם במהלך השירות מדי יום".

ב״ח זרוע הים נמצא בקרבה לנמל חיפה האזרחי, לבית החולים "רמב"ם" ולרכבת ישראל, ולכן האחריות שמוטלת על המגנים האסטרטגיים גדולה במיוחד. "הם מתבקשים לתפעל כל אירוע חירום ביטחוני ולהגן על אזור קריטי שדורש אבטחה גם בזירה הצבאית וגם בזירה האזרחית", מבהירה סרן בנרוש.

מסעות, מטווחים, הכשרת לוט"ר וירי צבע – כל אלה רק חלק קטן ממה שעתיד לעבור חייל בקורס המגנים האסטרטגים בזרוע הים. מפעילות חבלנית עוינת ועד מתן מענה ראשוני לשריפה, המגנים מראים כיצד הם יודעים לנהל כל אירוע בזירתם - ומחוצה לה

גם בשגרת היום-יום, לחיילים בהכשרה אין רגע דל. הם משתתפים בשיעורי קרב מגע, מתרגלים ירי מאחורי מחסות, לומדים תכנים סודיים, ומתאמנים לקראת מבחן כשירות גופנית שמחכה להם בסיום הקורס.

אולם האימונים לא נגמרים כאן, ואף נשארים חלק גדול בשגרת היום-יום שלהם לכל אורך השירות. "באחד מהתרגולים, אנחנו מדמים אירוע כניסת מחבל לבסיס", מספר מפקד מערך ההגנה בזרוע הים, רס"ן שלמה אבגאז. "החיילים יקבלו מיקום מדויק של הגורם העוין ויצטרכו למצוא ולנטרל אותו תוך זמן תגובה של בין דקה לשתי דקות".

בנוסף לתרגולי המוכנות, המגנים האסטרטגיים יוצאים במהלך השירות לקורס מיוחד ביחידת לוט"ר (לוחמה בטרור). הקורס כולל ירי מטווח קצר וארוך, ואימונים שונים כמו תקיפה עם נשק וסכין. עם סיום הקורס, עוברים החיילים התנסות בירי בצבע, כדי לבחון כיצד הם מגיבים ומתפעלים אירוע בשעת חירום.

"אומנם החיילים עושים עבודה קשה, אבל אנחנו מקפידים לשמור על שגרה מגוונת", מדגיש רס"ן אבגאז. "אנחנו מקיימים תרגילים, הכשרות וטיולים ברחבי הארץ, ובנוסף חיילים מצטיינים בתפקיד האבטחה האסטרטגית מקבלים הזדמנויות להתקדם לתפקידים נוספים במערך".

המגנים המצטיינים יכולים לחתום קבע, לצאת לקצונה, לפקד בבית הספר של מערך ההגנה ואפילו לנהל "צוות יירוט" – הצוות שאמון על טיפול באירועים בזמן אמת. כמו כן, יוכלו החיילים לצאת לקורס מדא"ג (מדריך אימון גופני) ולהוציא רישיון נהג מבצעי.

"אבטחה אסטרטגית היא עבודה מורכבת וחיונית שבלעדיה הבסיס לא היה מתקיים - האירועים בזירה קורים מהר, וקבלת ההחלטות חייבת להיות בהתאם", מסכם רס"ן אבגאז ואותו מחזקת סרן בנרוש: ״החיילים מקבלים אחריות גדולה על הכתפיים מתחילת השירות שלהם, והמטרה שלנו היא להכין אותם לקבל את ההחלטות הנכונות כשידרשו לכך".

loading...