ימאים, השמיעו קול ימאים, השמיעו קול

ימאים, השמיעו קול

אביב פירסט

בשעה שאזרחי המדינה פוקדים את הקלפיות ברחבי הארץ, נמצאים חלק מהלוחמים הימיים במשימה בלב ים. אז איך הם מצביעים? קראו ותגלו

לכל אורך היום (שלישי), הגיעו בעלי זכות ההצבעה במדינה לקלפיות המוצבות בכל רחבי הארץ, ושלשלו את המעטפות אליהן הוכנס הפתק בו בחרו.

"להצביע" נשמעת כמו פעולה קלה, לא?

ובכן, לא עבור הלוחמים השוהים על גבי אוניותיהם בלב הים. האם אי פעם תהיתם כיצד קולותיהם נספרים בזמן? והרי אין הם חוזרים לחוף ביום הבחירות...

בשעה שאזרחי המדינה פוקדים את הקלפיות ברחבי הארץ, נמצאים חלק מהלוחמים הימיים במשימה בלב ים. אז איך הם מצביעים? קראו ותגלו

הכל התחיל בשנת 1955, טרם הבחירות לכנסת השלישית. נושא הצבעת הימאים עלה לדיון בכנסת, אך נדחה שוב ושוב, בעיקר עקב החשש לחוסר פיקוח על ההצבעה באוניה. בשנת 1964, טרם הבחירות לכנסת השישית, יצאו הימאים למאבק ודרשו שתינתן להם אפשרות לממש את זכות הבחירה שלהם על גבי האוניה.

במאמר שכתב יהושע ביצור ב-6 באוגוסט 1964, הוא מסביר: "החלוצים במערכה הזאת הם מחנה הימאים בישראל. הרי הם נמצאים כמעט דרך קבע מחוץ לגבולות המדינה, בהפליגם באניותיהם על שבעת הימים... הם מעלים זה כבר את התביעה הברורה והמפורשת להעניק להם את זכות הבחירה גם באניותיהם, למען לא יופלו לרעה לגבי זכויותיו של כל אזרח ישראלי אחר. גם הם רוצים להביע את דעתם, לפחות אחת לארבע שנים, על עיצוב דמותה של הדמוקראטיה בישראל".

ואכן, בשנת 1969, חודש חוק הבחירות לכנסת, ונקבע בו כי גם לימאים תינתן אפשרות הצבעה. בפועל, הצבעה זו מתקיימת מעט לפני יום הבחירות האמיתי. זאת כדי שקולות הימאים יספיקו להגיע לחוף ולהיספר בזמן.

בבחירות הנוכחיות, כ-670 חיילים, נגדים וקצינים הצביעו בבחירות המוקדמות של זרוע הים. "רובם הצביעו מוקדם כי היו עתידים לצאת לפעילות מבצעית בים", מספרת קצינת הבחירות הראשית של זרוע הים, סא"ל (במיל') יעל רוזנטל.

"אחוזי ההצבעה בקרב משרתי הזרוע גבוהים מאוד עד כה", מצהירה סא"ל (במיל') רוזנטל. "אנחנו עושים את מירב המאמצים על מנת להנגיש את זכות ההצבעה עבור כל החיילים", היא מוסיפה. "מטרת העל היא לאפשר לכל החיילים בזרוע לממש את זכותם הדמוקרטית ולהשמיע את קולם".

עוד כתבות בנושא

loading...