מהסטטוסקופ לפריסקופ מהסטטוסקופ לפריסקופ

מהסטטוסקופ לפריסקופ

אביב פירסט

סקירות, הרצאות, סיורים ותצוגות הם רק חלק ממה שחוויתי בכנס הרפואה שהתקיים היום בבסיס חיפה. בכנס השתתפו קציני רפואה ישראלים לצד משלחת אנשי רפואה מחיל הים האמריקאי. "מצפים לשיתוף פעולה פורה בעתיד"

ידע הוא כח. ידע הוא אמצעי חיוני להתפתחות והתקדמות בכל תחום. בצבא, ישנם תפקידים רבים אשר משותפים למספר אנשים בציים שונים, וכל איש מקצוע, באופן טבעי, פועל בשיתוף עם הצוות שלו בלבד.

כנס "שורש" מציע דרך אחרת. הכנס פועל מזה 40 שנה ומאפשר למידה ועבודה שיתופית בין הצבא הישראלי לבין הצי האמריקאי בתחום הרפואה הצבאית.

במסגרת הכנס, מתכנסים פעם בשנתיים אנשי רפואה (מעשית ומחקרית) משני הצדדים, מעלים נושאים שיש בהם פערי ידע, משתפים פתרונות ומוצאים נקודות למחקר משותף. כאשר מטרת העל היא העמקת קשרי העבודה והעשייה המשותפת, רצון בגילויים חדשים ובמחקרים בנושאים שונים.
הצטרפתי לחברי הכנס והתלוויתי אליהם במהלך היום.

שמעתי הרצאות, נחשפתי לכלים ולמשאבים מרשימים והכרתי רופאים וחוקרים אמריקאים. אך הדבר שהרשים אותי ביותר הוא הכמיהה של שני הצדדים לחקור ולהתעמק בידע זה של זה. לדבר ולהכיר אנשים בעלי עיסוק זהה לשלך, ולחלוק מידע ורעיונות להמשך.

סקירות, הרצאות, סיורים ותצוגות הם רק חלק ממה שחוויתי בכנס הרפואה שהתקיים היום בבסיס חיפה. בכנס השתתפו קציני רפואה ישראלים לצד משלחת אנשי רפואה מחיל הים האמריקאי. "מצפים לשיתוף פעולה פורה בעתיד"

הכנס נפתח בשלוש הרצאות שונות שהועברו ע"י משתתפי הכנס, ישראלים ואמריקאים כאחד. בהרצאה הראשונה, הוצגו בפנינו ההזדמנויות והאתגרים, הטכנולוגיות והמכשורים של זרוע הים הישראלית בזירות הפעולה השונות שלה.

בהרצאה השנייה, הוצג תהליך הנצלת צוללת, במקרה של טביעה.

בהרצאה השלישית והאחרונה סיפר נציג אמריקאי על טביעת הצוללת הארגנטינאית "סן חואן", אשר נעלמה בחודש נובמבר בשנת 2017, על מסע החיפוש אחריה ועל הימצאה שנה לאחר מכן בקרקעית האוקיינוס.

בסיום החלק הראשון, רגע לפני שהאולם מתמלא שוב, קם במהירות אחד המוזמנים וצועד לעבר קדמת הבמה. "רק רציתי לומר לכם משהו קטן", משתף בהתרגשות קפטן מייקל מקגיניס, מנתח בצי השישי של חיל-הים האמריקאי, "אני מעריך ומודה על ההזדמנות לקחת חלק ביוזמה הזו". "רוב הכנסים עוסקים בפיקוד ובתכני צבא", ממשיך קפטן מקגיניס, "אבל הכנס הזה יוצא דופן, כנס אקדמי בו אנו משתפים את הידע שלנו ומקדמים את שיתוף הפעולה בין המדינות".

בהמשך היום, ערכנו סיור במר"י (מרכז רפואה ימית) אשר הודרך על-ידי מפקד המר"י, סא"ל ינון. בסיור, הוצגו תפקידי המר"י, מבדיקות רפואיות של מועמדים לשירות ביטחון ועד טיפול במחלות ים או בפגיעות צלילה באמצעות תאי לחץ מתקדמים.

בדרכנו לאוטובוס, אני משוחחת עם אחת מהמוזמנות האמריקאיות, ושואלת אותה על חשיבות הכנס המשותף בעיניה. "יש כל כך הרבה שאנחנו לא יודעים בתחום הרפואה הימית", אומרת קפטן קים ליפבר, מפקדת מעבדת המחקר הרפואית של צי הצוללות האמריקאי, "ולכן זה טוב וחשוב להשלים את הפערים על ידי כנסים משותפים בין הציים".

לאחר מכן, המשכנו לסקירה על תפקידי יחידת ילת"ם (יחידה למשימות תת מימיות). לאחריה, התבצעה תצוגת תכלית של ציוד צלילה בפני משתתפי הכנס שהתנסו בכלים והתרשמו עד מאוד.

"הצבא שלנו עומד בפני אתגרים דומים", מסביר לי וייס אדמירל פורסט פרסון, קצין הרפואה הראשי של חיל הים האמריקאי. "אנחנו בהחלט ניקח את כל מה שלמדנו בכנס חזרה הביתה, ונמשיך להתפתח בעזרתו".

"בסיום הכנס, יוצאים הצדדים עם שלל מסקנות מעשיות", מסכם מפקד המר"י, סא"ל ינון. "שיתוף הידע ההדדי תורם לשני הצדדים, ואני מצפה להמשך שיתוף פעולה פורה בעתיד".

עוד כתבות בנושא

loading...