משואה לתקומה משואה לתקומה

משואה לתקומה

טור אישי של מפקד זרוע הים

בחורף הנורא של שנת 1942, התכנסו בכירי ממשלת גרמניה הנאצית, יחד עם כוחות הביטחון, באחד הבקרים החשוכים ביותר של ההיסטוריה האנושית. שם, בפרברי ברלין - דנו בשכלתנות ובאכזריות בל יתוארו ב"בעיית העם היהודי", שרטטו קווי מתאר לחיסול שיטתי, אכזרי, נטול חמלה וקר רוח, ושילחו את המרצחים אל משימתם - למחות את זכרם של היהודים, למחות פועלם מעל פני האדמה.

והיום, ימים ספורים בטרם נציין את יום עצמאותנו השבעים ואחד, ניצבים אנו במדינה ריבונית, עצמאית, חזקה ומשגשגת. ובכל אחד ואחת מאיתנו שזורה כחוט השני מסורת בת אלפי שנים, שאף צורר מעולם ולא יצליח לגדוע. לכל אחד ואחת מאיתנו סיפור אישי, מצבור של חוויות, עולם שלם של זכרונות, של מעשים, של ערכים משותפים. וכולם יחדיו קושרים אותנו אל העוגן המרכזי המחבר והמאחד את כולנו - והוא התגלמות עוצמתו של העם היהודי. העוגן הזה הוא מדינת ישראל, מולדתנו. בה לכל אחד משפחה, בה לכל אחת חלומות, בה לכל ילד תקווה, בה לכל ילדה חירות לפרוח, בה לכל אדם היכולת להגשים עצמו.

ביום הזכרון הנוכחי לשואה ולגבורה, ניתנה לי הזכות להיפגש עם תא"ל בדימוס אריה רונה, ממפקדיה המשמעותיים של זרוע הים לאורך השנים. אריה נולד ביוגוסלביה באותו חורף נורא של שנת 1942. בהיותו בן שנתיים, נשלח עם אמו למחנה הריכוז 'ברגן-בלזן', שם שהו בתנאים קשים של סבל, מחלות, רעב תמידי וסכנת מוות. עם שחרור המחנה, באפריל 1945, חזרו בני המשפחה ליוגוסלביה וחיפשו דרך לעלות לארץ ישראל. בשנת 1948, עלו לארץ על גבי ספינת המעפילים "קפאלוס", שהובילה כ-4,000 יהודים אל אדמות המולדת שאך קמה. המשפחה נשלחה למעברת 'באר יעקב', ובהמשך לירושלים.

טור אישי של מפקד זרוע הים

מפגשו של אריה רונה עם הים החל בגיל 14, עת החל לימודיו בפנימיית "קציני ים" בעכו. בסיום לימודיו התגייס לחיל הים, למחזור י' של קורס חובלים. עם הכשרתו כקצין ים שירת כסגן מפקד טרפדת. מסלול שירותו כולל שורה ארוכה של תפקידי פיקוד ומטה, רבי אחריות ומשמעות. הילד שהגיע לארץ בגיל 6, על גבי ספינת מעפילים רעועה, מצא עצמו בחלוף השנים מפקדה של אח"י סופה, אחת מחמש ספינות הטילים שהוברחו משרבורג (צרפת) במהלך "מבצע נועה"; ובהמשך דרכו כמפקדה של שייטת 3.

במהלך פיקודו על השייטת, זכה להוביל מאות יהודי אתיופיה, במסע עלייתם ארצה מחופי סודן הרחוקה אל נמלי ישראל, אל אדמת המולדת, במסגרת מבצע "אביב הרים". תא"ל בדימוס אריה רונה סיים שירותו כראש מספן המודיעין, והשתחרר מחיל-הים בשנת 1988.

אנשי זרוע הים,

זכות גדולה נפלה בחלקי, להיפגש ביום זה עם אריה, אשר מסלול חייו משקף הלכה למעשה את האימרה - "משואה לתקומה". חובה עצומה ניתנה לנו - והיא נושאת משמעות כפולה ומכופלת עת מציינים אנו את זכר שואת יהודי אירופה: עלינו לזכור בכל עת - לזכור ולא לשכוח - את שעשה הצורר הנאצי לעמנו, אך לפני מספר דורות.

עלינו להזכיר לעצמנו- יום יום, שעה שעה, כי חומת המגן של העם היהודי כולו היא מדינת ישראל וקיר הברזל של מדינת ישראל הוא צה''ל. לאור כך, מוטלת עלינו השליחות לבצר את ביטחונה של המולדת במסירות ובנחישות אין קץ. נבצע מלאכתנו זו נאמנה, תוך שמירה על ערכי המופת האנושיים- כחיילים, כמפקדים וכבני אדם.

 

 

עוד כתבות בנושא

loading...