הגענו לאדמת אירופה כדי להגיד: אנחנו פה הגענו לאדמת אירופה כדי להגיד: אנחנו פה

הגענו לאדמת אירופה כדי להגיד: אנחנו פה

נאומו של ראש מחלקת תורה והדרכה, אל"ם רונן חג'ג', במשלחת "עדים במדים"

היום, מעט יותר מ-70 שנים לאחר זוועות השואה, הגענו מכל קצוות המולדת הישראלית למסע עדות אל אדמותיה השותקות של אירופה. באנו מן המולדת כדי לשמוע, לראות, להריח ולצפות בשרידיה של קהילה יהודית שוקקת, חיה ונושמת, אשר המולדת הישראלית הייתה חסרה לה כל כך באותם ימים אפלים. חסרונה הכה בכל עוצמתו עת הובלו מיליונים אל מחנות ההשמדה, בלבם פחד מצמית ונפשם נטולת תקווה.

להורים שלי לא הייתה מולדת. אבא נולד בטוניס, בימים שכוחות צבא גרמניה פלשו אל מחוזות אפריקה ואיימו לאגף דרכם אל ארץ ישראל. אמא נולדה בפולין, בת לניצולים שחוו על בשרם את אימת מכונת ההשמדה. בהיותה ילדה בת שמונה בלבד, וללא כל סיבה למעט היותה יהודיה, חטפה מכות מנער פולני אנטישמי עד אובדן הכרתה. כששבה לביתה חבולה, הבינו הוריה שכאן לא יגדלו ילדים, לא כאן ביתם. בחלוף מספר ימים עלו ארצה.

נאומו של ראש מחלקת תורה והדרכה, אל"ם רונן חג'ג', במשלחת "עדים במדים"

כולנו מאוחדים במורשת, בזהות הישראלית. כולנו בנים ובנות לעם מיוחד שסלל מחדש נתיב תקומתו. נתיב שהפיח חיים באלפי רבבות, ונסך בכולנו שירה חדשה וגאה - שירתו של עם שקונן מולדת. שירה שכל כולה נשענת על אימתם של צלילי דלתות הברזל הנאטמות ברכבות המשא, על גבורתם של אלו שאחזו בנשק בידיים לוהבות, על פזמון רעות לוחמים ואחווה של אחים ואחיות לרוח. שירה שצליליה נשמעים על כל ארץ, שירה איתנה ופועמת, אשר בבסיסה חירות, הגשמה, רצון חופשי ותקווה.

שירה זו מאוימת כל העת. צוררים וכוחות אופל משנים ופושטים צורה, מצויים הם בקרבת הגבול והרחק ממנו, ובנפשם שנאה ורצון עז להרוג בנו נפש. אנו נמצאים בליבת העשייה של צבא הגנה לישראל, וכמוכם גם אנוכי. אנו אוחזים בשלח ומבטיחים את בטחונה של הארץ. אנו עושים זאת באחריות, במקצועיות, בעוז רוח ועם אמות מוסר גבוהות.

בעומדינו כאן, על אדמת אירופה השותקת, לבושים במדי צבא הגנה לישראל, בליבנו תפילה וברוחנו העוז. נאמר קבל עם ועולם - לצוררי ישראל ולכוחות האופל הרואים ביהודי אדם נחות, לא תהי תקווה. אנו כאן כדי שמצעדינו לעולם ירעים בקול נישא וחזק אל כל קצווי ארץ. אנחנו פה.

עוד כתבות בנושא

loading...