נכדיו של נח קליגר ממשיכים דרכו נכדיו של נח קליגר ממשיכים דרכו

נכדיו של נח קליגר ממשיכים דרכו

מישל סירוטה

 

״הדבר היחידי שיכולתי לעשות באושוויץ זה לא לחלום חלומות בידיעה שלעולם לא אוכל להגשים אותם. כשהייתי באושוויץ היו לי שלושה חלומות. הראשון היה, כמובן, לשרוד את הגיהנום הזה עלי אדמות, ואני הייתי משוכנע שאני לא יכול לעשות את זה כי אף יהודי לא הובא למחנה זה כדי לשרוד, רק למעטים. השני היה כי, אני צריך לשרוד, אני אעשה את זה. המשימה שלי לספר לאנשים רבים ככל האפשר מה שהנאצים עשו ליהודים. במשך 60 שנים אני כבר מדבר בארץ ובכל רחבי העולם, אני לא מקבל שום כסף בתמורה. דיברתי כנראה אלפי פעמים, מסידני למלטה ומהונג-קונג לדנמרק. החלום השלישי שלי היה לעזור ליהודים להשיב את אדמתם שממנה גורשו לתוך גלות״, מתוך נאומו של נח קליגר, שורד שואה ועיתונאי באו״ם.

היום, אנחנו מציינים את יום השואה. אנחנו מציינים כאב, זיכרון, גבורה, המשכיות ועוצמה. לכל אחד מאיתנו יש קשר לאירועי הזוועות באופן קרוב או רחוק- אח, אבא, סבא או אפילו שכן. רס״ל יובל ליפשיץ-קליגר וטוראי דור ליפשיץ-קליגר, נכדיו של שורד השואה והעיתונאי נח קליגר ז״ל, סיפרו על דמותו של סבא בחייהם. היום, הם יושבים במדים וממשיכים את דרכו, כפי שחלם, אז באושוויץ.

נח קליגר הגיע למקומות רבים על מנת לשתף את סיפור חייו ולדאוג שסיפורו וסיפורם של רבים אחרים יגיעו לכמה שיותר אנשים. הוא רצה שהאירוע הנוראי יזכר בדיוק כפי שקרה, ללא עיוותים ופשרות. רס״ל יובל, המשרת במספנת זרוע הים, הביא את סבו לספר את סיפור חייו בפני משרתי המספנה מספר פעמים. רס״ל יובל וטוראי דור, מבטיחים שימשיכו להנחיל את זיכרון השואה לעד, כפי שסבא רצה.

 

עוד כתבות בנושא

loading...