מלוחם ללוחם מלוחם ללוחם

מלוחם ללוחם

יהלי רייסר שקרוב

סיפורו המרגש של הפרטיזן, מנחם הרמן, כפי שסופר היום ללוחמי זרוע הים

מנחם הרמן, בן 93, לוחם פרטיזן ששרד את השואה, הולך לעבר ספינת הטילים אח״י רומח כאחד הלוחמים. הוא בא היום (ה׳), יום הזיכרון לשואה ולגבורה, בשביל לספר את עדותו על התופת שהתחוללה באירופה של שנות הארבעים של המאה הקודמת. הלוחמים הנרגשים מקשיבים לסיפורו.

"נולדתי בינואר 1927 בכפר קטן בצ׳כוסלובקיה", הוא מספר. "לא היה חסר לנו דבר בבית וחיינו כל המשפחה יחד - חמישה ילדים, הורים וסבא וסבתא. כשהגרמנים הגיעו והתחילו להוציא את היהודים מהבית נאלצתי להיפרד ממשפחתי וברחתי לשדות". בשלב זה למנחם מתחיל להיות קשה, דמעות ממלאות את עיניו והוא ממשיך לספר את סיפורו. תיאור הפרידה מאביו והמשפטים האחרונים שאמר לו נתלים באוויר.

"לא היה זמן להיפרד כראוי מאף אחד ופשוט רצתי ורצתי בשדות. לא ידעתי לאן אבל הייתי חייב לברוח, הייתי חייב ללכת קדימה ולהמשיך. במהלך המלחמה נתפסתי על-ידי המשטרה והתושבים המקומיים שלוש פעמים ובכל פעם נשלחתי לחקירות. ניסו להוציא ממני כל פרט על מקומות מסתור של יהודים אחרים ולדעת עם מי אני משתף פעולה. לא נשברתי באף חקירה למרות המלקות הקשות, חייתי כפרטיזן ביער במשך תקופה, נשלחתי למחנות ריכוז וקפצתי מרכבת נוסעת. בכל פעם שברחתי הדבר היחיד שעמד מנגד עיניי הוא לשרוד".אחד הרגעים המרתקים בסיפורו היה כאשר תיאר כיצד ברח מהנאצים כאשר הובל לאחד ממחנות המעצר. "החלטתי שאם מעלים אותי על רכבת, אני קופץ. עלינו לרכבת של אזרחים ובין כל שני מושבים ישב שוטר ששמר עלינו. התיישבתי ליד החלון ובמקרה לא היה שוטר לצידי. הרכבת התחילה לנסוע לאט לאט ואז החלטתי לקפוץ". הלוחמים נדהמו מתעוזתו של הנער בן ה-15 שהציל את עצמו במו ידיו. "היה נדמה לי שהרכבת נעצרה לאחר שקפצתי אך להפתעתי היא המשיכה לנוע. פתאום הבחנתי בעוד שלוש דמויות שקפצו אחרי ונשמתי לרווחה". סיפורו האמיץ לא תם כעת ולאחר בריחתו ותפיסתו בשנית הוא לא מוותר.

בסיום המלחמה היה במחנה מעצר שהופצץ על-ידי האנגלים והאמריקאים ולאחר נדודים רבים במדינות שונות הצליח להגיע לאוניה שתביא אותו ארצה. "הפלגתי ארצה בספינה קטנה שבה נדחסו כ-900 אנשים. בדרך נתפסנו על-ידי האנגלים ונשלחנו למחנה המעצר בעתלית". לאחר שחרורו מהמחנה הוא ירד דרומה, היה ממקימי היישוב "תקומה" ובנה משפחה לתפארת."אני מסתכל עליכם, הלוחמים שמגנים על המדינה הנפלאה הזו ומרגיש גאווה עצומה", הוא משתף בהתרגשות. "המשפחה שלי והמשך קיומה של מדינת ישראל הם הניצחון האישי שלי". הלוחמים נפעמים מכל פרט ומודים על הזכות שניתנה להם לשמוע את הסיפור המיוחד והאמיץ מגוף ראשון, מאחד שחווה את ימי הזוועות על אדמת אירופה בעצמו.

מנחם הוא לוחם בכל רמח אבריו שברח ונתפס כמה וכמה פעמים במהלך השואה. כוח הרצון והאומץ שנלווים לסיפורו מעוררים השראה ונותנים דחף ללוחמים להמשיך ולהגן על המדינה. עם תום הסיפור אחד ממפקדי המחלקות בספינה, סרן אלון לוי, מודה למנחם. "זכינו לשמוע את סיפור ההישרדות המיוחד שלך ולהבין שקיום מדינתו וזכותנו להגן עליה הם לא דברים מובנים מאליהם".

 

עוד כתבות בנושא

loading...