קשר חזק קשר חזק

קשר חזק

אביב פירסט

המיקום: מזרח הים התיכון, סמוך לחופי קפריסין. הנוכחים: שבעה ציים זרים. המשימה: הצלת חיים. חמש ספינות של זרוע הים הישראלית הפליגו לתרגיל חילוץ והצלה בים התיכון, קבלו הצצה

השמש האירה את נתז הגלים בשעה שרעש מנועים חזק פילח את דממת הים. ספינות טילים, דבורות, משחתות וכלי ביטחון שוטף (בט"ש) מהירים הפליגו אלו לצד אלו במזרח הים התיכון, ומעליהם חגו מסוקים.

לפני כחודש התקיים התרגיל השנתי "ARGONAUT 2019", תרגיל בו משתתפים ציים זרים רבים המתרגלים יחד סודרים משותפים, לרבות חילוץ והצלת חיי אדם בעת מצוקה בים.

התרגיל התחלק לשניים. החלק הראשון, ה-PASSEX, כלל אימון של הצי הישראלי והקפריסאי בלבד, כאשר את הצי הישראלי ייצגו ספינת הטילים אח"י חץ, דבורות 817 ו-824 מפלגת הבט"ש 914, ודבורות 825 ו-837 מפלגת הבט"ש 916. את הצי הקפריסאי ייצגה ספינת הטילים "יואנידיס", סטי"ל מדגם סער 4.5 אשר יוצר במספנות ישראל ושני כלי בט"ש נוספים.

      (צילום: רב"ט רון מונק)

באימון תורגלה עבודה משותפת לצד לחימה בטרור ימי באמצעות מטווח אש חיה בתותחים, מאגים ונק"לים (נשק קל), הכוונות למול מטרות אויב כאשר ספינת הפיקוד של הצי הישראלי פיקדה על כלי הבט"ש הקפריסאים ולהפך, גרירה והיגררות כלי שיט במצב בו התגלתה תקלה באחד הכלים ותרגול סיוע בכיבוי שריפה באחת הספינות בעזרת זרנוקים.

"זה אחד מהתרגילים המשמעותיים ביותר שיצרנו עד כה עם צי זר", מצהיר מפקד פלגת הבט"ש 916, סא"ל גיא ברק. "בעבר, שיתופי הפעולה עם הצי הקפריסאי באו לידי ביטוי בתרגילים בסיסיים יותר במטרה לבסס את השיח בין שני הציים בים - היום רמת היחסים ושיתוף הפעולה גבוהה דיה בכדי לאפשר לנו לעלות מדרגה ולבצע תרגיל מורכב ומבצעי יותר".

תרגול סודרי ירי
תרגול סודרי ירי
(צילום: רב"ט רון מונק)

מספיק להפנות מבט חטוף במפת העולם כדי לראות שקפריסין היא המדינה הידידותית הקרובה אלינו ביותר מבחינה גיאוגרפית. שיתוף הפעולה בין שתי המדינות תורם רבות לשתיהן.

"אני רואה את התרגיל המשותף כצעד נוסף לעבר שיתוף פעולה פורה בין הצי הקפריסאי והישראלי", אומר מפקד ספינת הטילים הקפריסאית "יואנידיס", רס"ן גיורגוס פאפאקלבאולו. "ישראל וקפריסין הן שותפות אסטרטגיות במרחב מזרח הים התיכון, והתרגול המשותף של הציים תורם לקידום השלום, השגשוג הכלכלי והביטחון הימי של שתי המדינות בפרט ושל אזור מזרח הים התיכון בכלל", הוא מוסיף, "אין דרך טובה יותר להגביר את רמת העבודה הדו-צדדית מאשר להתאמן יחד, כתף אל כתף. אני מקווה להמשיך בשיתוף פעולה קרוב עם הצי הישראלי".

בתום תרגיל ה-PASSEX, החל חלקו השני של התרגיל - ARGONAUT 2019 אשר במרכזו נמצא אימון ה-SAR (Search And Rescue), בו כלל המדינות המשתתפות תרגלו חילוץ והצלת חיי אדם במקרה של אסון בים.

בתרגיל זה לקחו חלק צבאות מכל רחבי העולם. הצי היווני והקפריסאי שימשו כציים מרכזיים מארחים, והמדינות המתארחות היו צרפת, גרמניה, בריטניה, אמריקה וישראל - אשר מטעמן הגיעו כלי שיט וטיס שונים במטרה לקחת חלק בתרגיל רב המשתתפים הענק. על התרגיל פיקדה מפקדת ה-JRCC שבלרנקה, קפריסין.

JRCC (Joint Rescue Coordination Center) הוא ארגון האמון על חילוץ והצלה מהים בתאונות אוויריות וימיות. הארגון מכפיף אליו כלי שיט השוהים באזור האסון ומתכלל את פעולת החילוץ של האנשים ממי הים.

"בעיניי, זה רעיון הומניטרי אדיר", משתף מפקד פלגת השליטה הימית ביש"י (יחידת השליטה ימית), סא"ל כפיר. "איגוד כוחות שונים בעלי מטרה משותפת להצלת חיים הוא חזון נעלה, והנכונות של ציים לשלוח כלים למען פעילות הצלה שכזו היא מוערכת. תרגיל ה-SAR המדמה פעילות משותפת בעת אסון הוא שיתוף פעולה אזורי חשוב".

חילוץ מכלי שיט
חילוץ מכלי שיט
(צילום: רב"ט רון מונק)

התרגיל תירחש אסון בלב ים, ובוצע פעמיים עם שני תרחישי אסונות שונים. בפעם הראשונה, בלילה, תורחשה נחיתת מטוס בים, ובפעם השנייה, ביום, תורחשה טביעת אוניית נוסעים.

לכל כלי שיט הוקצה שטח משלו בו עליו לערוך חיפוש ולאתר שני אנשים במים (אשר דומו באמצעות בובות צפות). לאחר האיתור, על כלי השיט להעלות את האנשים אל הספינה, לייצב את מצבם הרפואי על-ידי רופא/פרמדיק שנמצא בספינה, ולקרוא למסוק אשר ישנע את הניצולים לבתי חולים בחוף.

"המפגש בין שבעת הציים הוא הזדמנות ללמוד מהאתגרים שחווים ציים אחרים ומההתמודדות שלהם בים. הציים הזרים מתעניינים מאוד בדרכי הפעולה של הצי הישראלי, כולם מבינים שהניסיון שאנו צוברים על בסיס יומי הוא יקר ערך", אומר סא"ל ברק. "שיתוף הפעולה עם שאר הציים הוא חשוב ומהותי - שכן פועלים לא מעט כוחות משימה שונים בהרכבים שונים בים התיכון, וחשוב שהכוחות הללו יכירו אותנו ואת האינטרסים שלנו בים. יש חשיבות למפגש פנים אל פנים, להיכרות הבין-אישית, ליצירת חברויות, להכרת הפנים שמאחורי כלי המלחמה. בסופו של דבר, ברגע האמת - ההיכרות הזו מחוללת שינוי".

"תרגיל ה-ARGONAUT מתקיים מדי שנה כדי לתחזק את היכולת לעבוד יחד. אנשים מתחלפים, והזיכרון נמצא אצל אנשים - לכן צריך לרענן פעם בתקופה את היכולת הזו", מסביר מפקד ספינת הטילים אח"י חץ, רס"ן אופיר בן דוד. "בשביל שיתוף פעולה יעיל - צריך לדעת לדבר זה עם זה, וכדי לדעת לדבר זה עם זה - יש צורך להתאמן על זה. היכולת לדבר ולהבין אחד את השני בים היא יכולת נרכשת, היא לא מגיעה יש מאין".

(צילום: רב"ט רון מונק)

נוסף על צוותי הספינות, נשלחו נציגויות מטעם כלל הציים גם למרכז השליטה הקפריסאי, ה-JRCC. הסיבה? בדומה למצבי אמת, פעולות הנעשות בים נשלטות ממרכז שליטה הנמצא בחוף ומכוח משימתי הנמצא בים. בנוסף, ריבוי הציים בעלי שפות, תרבויות והרגלים שונים ומיוחדים הקשה על שליטה בכולם - ובשל כך, נציגויות הציים היו אמונות על הנגשת הפקודות, וידוא עמידה במשימות ובניית סטטוס מצב עבור המפקדה.

"בהיבט השליטה, יש בתרגיל מורכבות גדולה. אנו נמצאים במדינה זרה, עם דרכי שליטה והתקשרות משלה - והאתגר שלנו הוא להשתלב באופרציה הזו", מסביר סא"ל כפיר, "לצורך כך, נשלח נציג מטעם יחידת השליטה הימית שלנו למפקדת ה-JRCC. הנציג בקיא בדרכי הפעולה של הזרוע ומדבר באותה שפה וכך יודע כיצד לתקשר ולהסביר את הפקודות לכלי השיט הישראליים בצורה הטובה ביותר".

אימונים משותפים הם כר פורה ללמידה הדדית. התרגיל הסתיים בהצלחה ונרשם כעוד שיתוף פעולה מועיל וחיוני. יצירת שפה משותפת, חיזוק האינטרסים המשותפים והעבודה ההדדית הם רק חלק קטן מרשימה גדולה של הישגים בתרגיל.

"בכל מה שקשור בהגנה על ביטחון ישראל, גבולותיה הימיים והמתקנים האסטרטגיים - כלי השיט של זרוע הים מיומנים ויודעים למלא משימה זו על הצד הטוב ביותר", מסכם סא"ל ברק. "ניתן לראות הוכחות לכך באימונים ובמתיחות. לצערנו, הצי הישראלי רווי ניסיון בהתמודדות עם טרור מהים, ועל כן יש לנו ידע רב להעביר".

עם תום התרגיל, סובבה כל ספינה את חרטומה והחלה בחזרתה לנמל ביתה. גלי הים רשרשו וגעשו בשעה שהספינות הפליגו כל אחת לדרכה - אך בעוד זמן לא רב, ישובו כולן ויפגשו בשנית, כאשר על סיפונן לוחמים כשירים ומוכנים לכל משימה, במטרה לשתף ידע, ללמוד, לתרגל, ולחזק את הקשרים ביניהם.

עוד כתבות בנושא

loading...