מקבלות תשובות מקבלות תשובות

מקבלות תשובות

אביב פירסט

השאלות, הדאגות והחששות הן חלק בלתי נפרד מהתקופה שלפני הגיוס. היכן אשרת? עם מי? מה אעשה בתפקיד? – כדי להפיג את המתח, הגיעו עשרות מלש"ביות העתידות להתגייס לתפקיד הבקש"ית לכנס חשיפה ייחודי בו קיבלו מענה לכל שאלה

ביום ראשון, התכנסו בתחנת הרכבת "חיפה בת-גלים" עשרות מלש"ביות (מועמדות לשירות ביטחון) העתידות להתגייס בחודשים יולי-אוגוסט לתפקיד בקרית שליטה ימית. המטרה - כנס חשיפה לתפקיד שמטרתו לעודד את הגיוס לתפקיד.

"תפקיד הבקש"ית הוא תפקיד קביעה, כלומר שאין אליו מיונים או בחירה אישית של המלש"ביות להגיע אליו", מסבירה קצינת איתור וגיוס תומכי לחימה בזרוע הים, סגן יולי זיו. "מטרת הכנס היא להפגיש את הבנות טרם הגיוס, כדי שיכירו מבעוד מועד את חברותיהן לטירונות ולקורס ויתחילו את שירותן בנחת וברוגע".

"מטרה מרכזית נוספת היא להפיג את החששות של הבנות המתגייסות", ממשיכה סגן זיו, "לא תמיד המידע שהמלש"ביות אוספות מאנשים אחרים או פורומים אינטרנטיים הוא מדויק ואמין, ולכן אנחנו עורכים כנס מסודר, בו הן מקבלות את כל המידע הנחוץ להן לקראת הקורס ולהמשך השירות".

במהלך הכנס, ביקרו המתגייסות לעתיד בבסיס חיפה, דיברו עם מפקדים שונים במערך השליטה, ביקרו בספינת טילים מסוג סער 5 ושמעו סקירות מפי מפקדי כלי שיט שונים - אשר עזרו להן להבין את ממשק העבודה של הבקש"ית עם השטח והדגישו את הכרחיות תפקידן לפעילות הביטחון השוטף.

"אני מסתכל עליכן ומבין את החששות. המטרה שלי עכשיו היא לגרום לכן להבין מה זה בכלל "בקש"ית", מה זה בשבילי ומה זה בשביל האזרח שבקצה", אמר מפקד מש"ז (מוצב שליטה זירתי) ב"ח, סרן איתי ג'רבי. "בסופו של דבר, אנחנו מגנים על המשפחה שלנו. התפקיד הזה הוא מאתגר, קשה ועומד לפתח אתכן מאוד - אבל זה לא העניין. העניין הוא איך אתן מביאות את עצמכן לידי ביטוי ומבצעות את התפקיד בצורה הכי טובה שאפשר".

(צילום: רב"ט רון מונק)

בגמר הסיור בבסיס חיפה, נסעו הבנות למש"א (מוצב שליטה אזורי) ראש הנקרה - שם ביקרו במי"ק (מרכז ידיעות קרב) וצפו כיצד נראית משמרת. לאחר מכן, התקיים פאנל בקש"יות, אליו הגיעו נציגות מכל הזירות והמוצבים וענו על כל השאלות שנשאלו ע"י המלש"ביות.

במהלך הכנס, נחשפו המלש"ביות לכלל הרבדים שבתפקיד, גם המאתגרים שבהם - כדוגמת האחריות הגדולה שהן נושאות לצד יכולות הריכוז הגבוהות שנדרשות מהן. אך לצד זאת, התפקיד מאפשר להן להתפתח ולהתקדם. החברויות הנרכשות במהלך שירות שכזה לא יסולאו בפז והמשפחתיות מורגשת בכל דבר.

"אנחנו נמצאים בגבול לבנון, העיניים של הבקש"יות שמשרתות כאן צופות על הגבול", אמר מפקד מש"א ראש הנקרה, רס"ן ספי מישלזון. "העבודה היא קשה, ודורשת ריכוז רב - אך גם מתגמלת ומספקת. כשתראו בחדשות או תקראו בעיתון על סיכול פיגוע מהים, תדעו שזה אתן - הכל מתחיל מהבקש"ית שמזהה את האיום ומקפיצה את הכוחות".

בסופו של יום, שלל מטרות הכנס הושגו. המתגייסות יצאו עם כל התשובות לשאלות שבערו בליבן, נחשפו לשגרת היום בתפקיד וליכולות שהוא דורש, החלו להכיר את זרוע הים ובעיקר - הבינו שהצטרפו למשפחה חמה, דואגת ותומכת.

עוד כתבות בנושא

loading...