הצוללות תמשכנה לצלול הצוללות תמשכנה לצלול

הצוללות תמשכנה לצלול

יהלי רייסר שקרוב

דורות של צוללנים התכנסו היום בבסיס חיפה לציון 60 שנים להקמת שייטת 7, השייטת שפועלת ללא הרף על מנת להבטיח את עליונותה הימית של זרוע הים

אתמול (יום ד') התקיימה עצרת לציון 60 שנה להקמת שייטת הצוללות. העצרת נערכה בראשות מפקד זרוע הים, אלוף אלי שרביט, מפקד שייטת 7, אל"ם אסף ומפקדי השייטת בעבר ובהווה.
השייטת שהוקמה בשלהי שנות החמישים על-ידי מפקדה הראשון, סא"ל יוסף (יוסל'ה) דרור, הינה חוד החנית של זרוע הים ופעילותה בעלת משמעות אסטרטגית הן לזרוע הים והן לצה"ל. השייטת פועלת רבות במסגרת המערכה שבין המלחמות על מנת להבטיח את ניצחונו של צה"ל ועליונותה הימית של מדינתנו.

"שישים שנים חלפו, דורות של צוללנים מוכשרים הרבו להפליג במעמקים המעניקים לזרוע הים, לצה"ל ולמדינת ישראל עומק אסטרטגי יקר מפז", אמר בנאומו מפקד זרוע הים. "חשאיותה של שייטת 7 היא 'קלף' מנצח, לעיתים הקלף היחיד שניתן להטילו במערכה", הסביר אלוף שרביט.

דורות של צוללנים התכנסו היום בבסיס חיפה לציון 60 שנים להקמת שייטת 7, השייטת שפועלת ללא הרף על מנת להבטיח את עליונותה הימית של זרוע הים
(צילום: רב"ט בר שניידר)

לרשות מדינת ישראל וזרוע הים חמש צוללות ובימים אלו נבנית הצוללת השישית, אח"י דרקון. "שייטת 7 של ימינו היא שייטת מודרנית, משוכללת וחדשנית", הצהיר מפקד השייטת, אל"ם אסף. "שייטת אשר משמרת ומממשת כשירויות ויכולות מבצעיות מהמערכה שבין המלחמות ועד לתרחישי החירום החמורים ביותר".

דרכה של שייטת הצוללות הייתה רווית אתגרים. הקמתה הייתה בגדר חלום של בודדים ואפילו היה מי שכינה את החלום כפנטזיה. ולאחר שישה עשורים השייטת עומדת איתנה ומציינת 60 שנים להיווסדותה. דור בונה דור והיום התקיים מפגש דורות מרגש בין צוללני העבר לצוללני ההווה.

(צילום: רב"ט בר שניידר)

לצד ההצלחות הרבות אך החשאיות של השייטת יש לציין את הצוללנים שכבר לא איתנו. "שילמנו מחיר יקר מאוד תוך הפעלתם המבצעית של כלי השיט התת-מימיים שלנו", אמר בעצבות, מפקד זרוע הים. מפקד השייטת הוסיף ואמר, "לאורך השנים איבדנו בצער רב 76 מלוחמנו". 69 לוחמים מתוך 76 הם לוחמי אח"י דקר שאבדה במצולות לפני 51 שנים.

למרות האובדן הכבד פעילותיה השוטפת של השייטת ממשיכה ללא הרף. "בפעילות מתמדת, יצירתית ופורצת דרך - לוחמי שייטת 7 מביאים לידי ביטוי מנעד רחב של יכולות מבצעיות", אמר בנחרצות, מפקד זרוע הים.

בסיום העצרת מפקד שייטת הצוללות סיכם ואמר, "אאחל לכולנו שגם ב-60 השנים הבאות תמשיך שייטת 7 לחלום ולפרוץ דרכים חדשות והצוללות תמשכנה לצלול, לנצח ותמיד לעלות ולשוב לנמל הבית בשלום".

עוד כתבות בנושא

loading...