מגשימים חלום מגשימים חלום

מגשימים חלום

מעיין לנגה

רב"ט קרן כהן ורב״ט א' הם חיילים מתנדבים שנלחמו להתגייס לצבא למרות תסמונת האספרגר עמה הם מתמודדים. היום שניהם משרתים בזרוע הים כחיילים מסורים ומלאי מוטיבציה. "רציתי להרגיש שאני כמו כולם ולא שונה מאחרים – והגשמתי חלום להתגייס לזרוע הים״

החיים לצד תסמונת אספרגר מציבים אתגרים רבים בפענוח סיטואציות חברתיות והשתלבות תקינה בחברה. אך למרות כל הקשיים והמכשולים שעלולים להיקרות בדרך, בחרו רב"ט כהן ורב״ט א', חיילים מתנדבים בזרוע הים, לנהל מסלול חיים רגיל ועצמאי - כשהם מגייסים את כל כוחותיהם כדי להגיע הכי רחוק שאפשר ולא לתת לדבר לעצור אותם.

תסמונת אספרגר היא אחת מהלקויות ההתפתחויות המכונות "תסמונות הקשת האוטיסטית". בעלי אספרגר הם לרוב בעלי אינטליגנציה גבוהה, זיכרון חד, ויכולת טובה ללימודי שפות.

"סיימתי 12 שנות לימוד בכיתה רגילה, ונעזרתי במשלבת שאפשרה לי להתקדם ולהצליח, ואפילו לגשת לבגרות באנגלית ובמתמטיקה ברמת 4 יחידות", מספרת רב"ט כהן. "מחוץ לשעות בית הספר, הקפדתי לשמור על כושר, להתאמן ולנהל אורח חיים בריא ועצמאי".

עם סיום לימודיה, שאפה רב"ט כהן להתגייס לצבא כמו כולם. בצו הראשון היא קיבלה פטור משירות חובה, אך החליטה להילחם על מנת להתגייס לצבא. "מאוד רציתי להתנדב, להרגיש שאני כמו כולם ולא שונה מאחרים", היא אומרת. "קבעתי פגישה עם נציגי עמותת 'חיבורים', תכנית הכנה וליווי לשירות בצה"ל המיועדת לנערים ונערות שאובחנו על הספקטרום האוטיסטי בתפקוד גבוה, ובסיועם הגשמתי את החלום שלי והתגייסתי לזרוע הים".

רב"ט קרן כהן ורב״ט א' הם חיילים מתנדבים שנלחמו להתגייס לצבא למרות תסמונת האספרגר עמה הם מתמודדים. היום שניהם משרתים בזרוע הים כחיילים מסורים ומלאי מוטיבציה. "רציתי להרגיש שאני כמו כולם ולא שונה מאחרים – והגשמתי חלום להתגייס לזרוע הים״
(צילום: רב"ט בר שניידר)

מאז, מתנדבת רב"ט כהן בפלגת ביטחון השוטף בבסיס ההדרכה (בה"ד) של זרוע הים בחיפה. "מעבר לליווי החם שאני מקבלת מהעמותה, אני זוכה לתמיכה אינסופית מהמפקדים והחברים בבה"ד", היא מעידה בהתרגשות. "לא פעם אני נתקלת בקשיים, אבל האנשים שסביבי מקבלים אותי בדיוק כמו שאני", היא מוסיפה. "זרוע הים היא משפחה שנייה עבורי. שני הורי שירתו בזרוע והכירו במהלך שירותם הצבאי בבסיס עתלית, ועכשיו גם אני הצטרפתי למשפחה הזו. אני אוהבת את האנשים פה, נהנת מהעבודה שלי ואפילו חתמתי לשרת שנה נוספת".

"למדתי המון בתקופה בה אני מפקדה של קרן", מספר רס"ר פלגת הבטחון השוטף בבה"ד, רס"ם שמואל סיני. "אני גאה לראות אותה עוברת כברת דרך משמעותית, ושמח מאוד על הזכות להיות המפקד שלה. לפני שהגיעה היו לי חששות, והיום אני מרגיש סיפוק אדיר", הוא מגלה. "החיבור בינינו היה מידי, אני נמצא בקשר טוב עם משפחתה ומקבל הכוונה שוטפת מנציגי עמותת 'חיבורים', שעושה עבודה משמעותית וחשובה".

כמו רב"ט כהן, גם רב״ט א' היה נחוש להתגייס לצבא ולחוות שירות משמעותי. "בצו הראשון פתרו אותי משירות צבאי בגלל היותי בעל תסמונת אספרגר", הוא משחזר. "מהרגע הראשון ידעתי שאני לא מוותר. פניתי לעמותת 'גוונים', שמלווה מתנדבים בגיוסם הצבאי ומסייעת להם בתהליך השתלבותם בחברה, וביולי 2018 התחלתי את שירותי בבסיס זרוע הים באשדוד״, מספר רב״ט א׳.

(צילום: רב"ט בר שניידר)

״השירות הצבאי שלי מלמד אותי בכל יום מחדש שאני מסוגל להתגבר על כל מכשול״, הוא משתף. ״בזכות הנכונות שלי להתגייס לצבא ולתרום למדינה, גיליתי בעצמי יכולות חדשות וצברתי ידע וכלים. אם הייתי יכול להעביר מסר אחד לחיילים כמוני, הייתי אומר להם שלא יוותרו על החלומות שלהם וישארו תמיד ממוקדי-מטרה״, מוסיף רב״ט א׳. ״כמו שהגשמתי את החלום שלי להתגייס לצבא, אני חולם לטייל בעולם ואפילו להיות שגריר ולייצג את ישראל בחו״ל בהמשך דרכי״.

סגן ג', מפקדו של רב״ט א', מספר על חייל מסור ומלא מוטיבציה. "הנחישות של א' להתנדב לצבא הראתה לי על אדם מלא בחוזק וערכים", הוא מסביר. "מהיום הראשון התרשמתי מיכולותיו הגבוהות, ומהיסודיות בה הוא מבצע כל משימה. התפקיד אותו ממלא רב״ט א' היום הוא תפקיד שמתאים מאוד לכישוריו היחודיים, ומאפשר לו להביא לידי ביטוי את האיכויות הגבוהות הטמונות בו", מדגיש סגן ג'. ״התרומה של א׳ ליחידה היא אינסופית - הוא נשאר מעבר לשעות העבודה, יוצא לפעילויות בים, ובעבודתו החשובה מהווה נכס משמעותי לזרוע הים״.

עבור רב"ט כהן, רב״ט א' ומפקדיהם, הגיוס בהתנדבות היווה חוויה משנה חיים. "כשקרן קיבלה את דרגת הרב-טוראי בטקס הענקה מיוחד, משפחתה עזבה הכל כדי להגיע למעמד", נזכר רס"ם סיני. "הייתה התרגשות וגאווה גדולה באוויר ואף עין לא נשארה יבשה. אז נוכחתי לראשונה בחשיבות העצומה של גיוסה של קרן לצבא. השירות הצבאי מאפשר לקרן ולחיילים רבים כמותה להגשים את עצמם ולפתח מיומנויות קריטיות להמשך החיים. העצה שלי לכל מפקד בצבא - כשאתם מקבלים חיילים מתנדבים ליחידה, פתחו את הראש ואת הלב וקחו את ההזדמנות בשתי ידיים".

עוד כתבות בנושא

loading...