מסעו של שם מסעו של שם

מסעו של שם

אביב פירסט

מקרב דמים באיי יפן ועד לספינת הטילים אח"י להב, כך נראה מסעו של שם

השנה היא 1945. מלחמת העולם השנייה בשיאה, ובאי "איוו ג'ימה" (Iwo Jima) שביפן שורקות רוחות קרב. כוחות אמריקאים מגיעים לאי, ספינת קרב אמריקאית מתחילה בהפגזת האי ונפתחת מערכה קשה, אשר גובה את חייהם של כ-30 אלף חיילים משני הצדדים.

בין הלוחמים האמריקאים לחם סגן סאני אייזנברג, קצין בחיל הים האמריקאי באותה תקופה. סאני שירת בספינת טילים באוקיינוס השקט כשלוש שנים מבלי לחזור הביתה.

סגן סאני אייזנברג
סגן סאני אייזנברג

שנים לאחר מכן, החליט בנו של סאני, ברוך "ברי" אייזנברג, לתרום ספר תורה בשם אביו. ילדיו נרתמו אף הם למשימה וברוך החל בחיפושים אחר מקום ראוי לתרום אליו את ספר התורה. המחשבה הראשונית היתה לתרום את הספר לזרוע הים הישראלית, ובכך לסגור מעגל.

נינו של סאני, סג"ם חיים אייזנברג, משרת אף הוא בזרוע הים. חיים התחיל את תפקידו בענף תב"ל (תכנון בין לאומי), יצא לקצונה, וכעת הוא משרת כע' רמ"ד תכנון חובה במספן כח האדם. "בתור הנין של סאני, השירות בזרוע מהווה עבורי סגירת מעגל", מספר סג"ם אייזנברג. "הוא תרם לצבא ארצות הברית בתור יהודי, והשם שלו ממשיך הלאה בזרוע הים הישראלית. אני חושב שזה קישור ממש מרגש".

דרך עמותה שהקים שמואל מורנו, אחיו של עמנואל מורנו, הגיע ברוך אייזנברג להחלטה לתרום את ספר התורה לספינת הטילים אח"י להב שבבסיס חיפה.

סגן סאני אייזנברג
סגן סאני אייזנברג

לפני מספר חודשים, ביקר סג"ם אייזנברג בספינה אח"י להב במסגרת ביקורו של מפקד חיל הים האיטלקי. "התרגשתי מאוד להחזיק את הספר", מספר סג"ם אייזנברג, "ספר התורה הזה מגולל סיפור של שם. שם שעבר דרך ארוכה. ממערכה קשה ביפן, דרך מלחמות רבות ועד לימינו אנו".

סג"ם אייזנברג סיים לאחרונה את קורס הקצינים, אליו רצה מאוד להגיע. "היה לי חשוב לעשות את זה", משתף סג"ם אייזנברג, "בתור קצין, אתה תורם הרבה למדינה בכלל ולזרוע הים בפרט. יש לי מה לתרום לזרוע, וזו הזדמנות טובה שהייתי רוצה לממש".

loading...