אופק ארד

הכירו את סגן רוני בר - בשירותה הצבאי היא חובלת בזרוע הים, ומחוץ לכותלי הבסיס היא פועלת לקידום הנגב במסגרת גרעין התיישבותי שסייעה להקים

סגן רוני בר היא בוגרת קורס חובלים מחזור 138, והיום היא משרתת על ספינת הטילים אח"י חרב כסגנית קצין נשק. "מחלקת נשק אחראית על כל התחומים שקשורים באמצעי הלחימה - בין אם זה הנשק עצמו, ובין אם תיקונים של הספינה ושמירה על כשירותה", היא מסבירה.

במסגרת תפקידה אחראית סגן רוני גם על כ-20 לוחמים, כשלצד הרף המקצועי הגבוה היא מקפידה לשמור על הווי וגיבוש בספינה, ולדאוג לרווחתם האישית והקבוצתית של הלוחמים.

בסופי השבוע כשסגן רוני חוזרת הביתה, היא עסוקה בעשייה חשובה נוספת. היא מתגוררת בערד יחד עם קבוצה של צעירים בני גילה במסגרת גרעין התיישבות בעיר, אותו סייעה להקים. "אנחנו חבורה של חיילים וצעירים נוספים שגרים יחד באותו הבניין בערד", היא אומרת. "מטרת הגרעין היא לחזק את יישובי הנגב ולייצר בהם סביבה צעירה ושוקקת".

הכירו את סגן רוני בר - בשירותה הצבאי היא חובלת בזרוע הים, ומחוץ לכותלי הבסיס היא פועלת לקידום הנגב במסגרת גרעין התיישבותי שסייעה להקים

הגרעין בערד הוא לא פרויקט ההתיישבות הראשון בו סגן רוני לוקחת חלק פעיל. לפני הגיוס היא יצאה למכינה קדם צבאית בעוטף עזה, והחוויה הזו הובילה אותה לגרעין הראשון אליו השתייכה. "במהלך המכינה למדתי להכיר מקרוב את יישובי עוטף עזה. התחברתי לאזור ורציתי להיות שותפה לעשייה משמעותית - כך הצטרפתי לגרעין בקיבוץ כרם שלום", היא משחזרת.

במהלך קורס החובלים, החליטה סגן רוני לעזוב את הגרעין בעוטף עזה ולהתמקד בשירותה הצבאי. אך כשפנה אליה חבר מהגרעין בכרם שלום והציע לה להקים גרעין התיישבות בערד שבנגב, היא מיד נענתה בחיוב והחלה לעבוד במרץ על הפרויקט.

"הרעיון הלהיב אותי מאוד. ישר יצאנו לדרך ופתחנו בהכנות", היא מתארת. "השלב הראשון היה להגיע לערד, למצוא מקומות אפשריים לגור בהם, וגם כמובן ליצור קשר עם העירייה ועם מרכז הצעירים בעיר. אחר כך העלנו פוסט לפייסבוק, ופנו אלינו בסביבות ה-80 אנשים".

רוני מספרת שהגרעין החדש שנוצר הפך לקהילה שלמה ומגוונת, שהיא בית לצעירים וצעירות מכל קצוות הארץ, חילוניים ודתיים יחדיו. "חשוב לנו לכבד את האמונות והמסורות של כולם, אך גם לאפשר לכל אחד את החופש לבחור באורח החיים שמתאים לו", היא מדגישה.

 מכיוון שהקהילה הזו מורכבת בעיקר מחיילים, רוב המפגשים המשותפים מתקיימים בסופי השבוע כשכולם יוצאים הביתה. "אחת החוויות האהובות עליי הן בישולים וארוחות משותפות", מעידה רוני. "אנחנו מרבים לעבוד על פרויקטים ביחד, אבל שומרים גם על הזמן הפרטי של כל אחד".

כששאלתי את סגן רוני כיצד היא מצליחה לשלב בין אורח החיים האינטנסיבי כחובלת בספינה ובין ניהול פרויקט ההתיישבות, היא ענתה בצניעות: "בשני המקרים נדרשות ממני אותן היכולות - לחיות עם אנשים בשיתוף פעולה ולהיות קשובה לצרכים של מי שסביבי".

רוני מספרת שהמיומנויות שהיא רוכשת בשירותה בספינה תורמות לעשייתה החברתית בגרעין ולהפך. "הפעילות בצבא והפעילות בגרעין משתלבות ומזינות זו את זו. מצד אחד השירות הצבאי שלי נותן לי כוחות ומלמד אותי מהי מנהיגות חיובית, ומצד שני העשייה בגרעין מעצימה אותי כבן אדם ובכך הופכת אותי למפקדת טובה יותר בים".

מיזם ההתיישבות בערד מסייע בקידום החיים הקהילתיים בנגב, וגם מהווה בית עבור אותם צעירים שפועלים בו על מנת לקדם את הערכים שהם מאמינים בהם. "המטרה שלי היא להמשיך ולקיים את אורח החיים שלי בערד לצד השירות הצבאי המשמעותי, ולהישאר חלק מקהילה מגובשת שעוסקת בעשייה חשובה", מסכמת רוני.

עוד כתבות בנושא

loading...