מאמנות לקרב מאמנות לקרב

מאמנות לקרב

רבקה פיין

איך נראית הכשרתן של החיילות שמאמנות את לוחמי זרוע הים על המערכות בכלי השיט?

החודש הסתיים קורס מאמנות סימולטור מחזור 22 אחרי הכשרה בת חצי שנה. בתומה הצטרפו 24 מאמנות סימולטור חדשות לשורות זרוע הים, וכעת הן עתידות להיכנס לתפקידיהן ולהדריך את לוחמי הזרוע על המערכות השונות בכלי השיט.

ראש תחום הכשרות, סגן ליבי מיכאליס, התגייסה לתפקיד מאמנת סימולטור באפריל 2018, ולאחר שמונה חודשים בתפקיד יצאה לקצונה. כיום היא אחראית על ההכשרה ועל המיונים לתפקיד.

ישנם למעלה מ-10 סימולטורים בזרוע הים, כשרובם נמצאים בבה"ד ומשמשים להכשרות של לוחמי שייטת 3 ושייטת 7. כל סימולטור מדמה מערכת שונה בספינה או בצוללת. "תפקידה של מאמנת סימולטור הוא להכיר את המערכת לעומק להדריך את הלוחמים על כל הקשור בה", מסבירה ליבי.

סגן ליבי מיכאליס
סגן ליבי מיכאליס

בעבר לוחמים ששירתו על כלי השיט היו אלו שמלמדים את הלוחמים הצעירים על המערכות השונות, ובשנת 2010 נפתח קורס ייעודי לתפקיד מאמנת הסימולטור. בהמשך אף הוארך זמן השירות של המאמנות, וכיום הן עושות שירות באורך כשנתיים וחצי.

עד לא מזמן הכשרת המאמנות ארכה כחודשיים, ועסקה בעיקר ביכולות חניכה והדרכה. בתום ההכשרה היו המאמנות מקבלות שיבוץ למערכת ספציפית, מגיעות לתפקיד ועוברות הסמכה על הסימולטור. היום ההכשרה אורכת חצי שנה וכוללת תוכן הדרכתי ועיוני מקיף יותר, כך שהמאמנות מגיעות לסימולטור כשהן כבר מוסמכות.

המבנה הפיקודי בקורס מאמנות סימולטור הוא יחודי. מעבר למפקדות שאחראיות על הפן האישי והערכי, ישנן כ-15 חונכות שאחראיות ללמד את החומר המקצועי. "מכיוון שיש הרבה מערכות, יש חונכת מכל סימולטור והיא מכשירה את החניכה בקורס בפן המקצועי".

למעשה, לוקח למאמנת כמעט שנתיים כדי לדעת לתפעל את כל העמדות בסימולטור. קצת כמו השירות בכלים, בו הלוחמים ממשיכים להיות מוסמכים על עמדות נוספות בספינה, כך גם המאמנת ממשיכה ללמוד מהמאמנות הבכירות יותר בסימולטור.

כדי להיות מאמנת בכירה, יש לעבור קורס מאמנות מתקדם. "אחרי שנה וחצי בשירות, המאמנות יוצרות פרויקט ולאחר מכן עוברות את הקורס", מספרת ליבי. "בקורס הן לומדות איך לחנוך מאמנות צעירות, ובסופו הן מקבלות שרוך אדום ומוסמכות לחנוך את המאמנות האחרות על המערכות בסימולטור".

מפקד הבה"ד, אל"ם בוריס שוסטר
מפקד הבה"ד, אל"ם בוריס שוסטר

"השירות כמאמנת סימולטור הוא מספק, מאתגר ומעניין", מתארת ליבי. "בתור מאמנת את זוכה לוקחת חלק משמעותי במערך הלחימה וההגנה בזרוע, ולהכשיר את הלוחמים לפעילות מבצעית בלב בים".

"אני מאחלת למסיימות להנות מהשירות, שימישכו ללמוד ולאתגר את עצמן ושישמרו על הקשר החזק שיש להם אחת עם השנייה", היא מסכמת.

עוד כתבות בנושא

loading...