אחד יוצא, שני נכנס אחד יוצא, שני נכנס

אחד יוצא, שני נכנס

אגם תותחני

אל"ם א' פיקד על המקום בו עברו כל כלי הזרוע בשנה וחצי האחרונות - בסיס מספנה. מחליפו, אל"ם ש', נכנס לתפקיד החדש בטקס שהתרחש בבסיס חיפה

בשבוע שעבר הפך אל"ם ש' למפקד בסיס מספנה החדש ונכנס לנעליו של אל"ם א', שפיקד על המקום בשנה וחצי האחרונות. הטקס נערך בנוכחותם של מפקד זרוע הים, אלוף דוד סער סלמה, ראש מספן הציוד תא"ל אריאל שיר ועובדי מספנה.
רגע לפני הטקס, ישבתי לשיחת סיכום עם המפקד היוצא, אל"ם א', על האתגרים, החשיבות והאחריות של התפקיד המסווג, ומה עושים לאחר פרישה מתפקיד שכזה.

"אם הצבא צועד על קיבתו - זרוע הים מפליגה על ספינותיה", הן מילותיו של אל"ם א', מפקד מספנה היוצא, אשר פתחו את טקס חילוף התפקיד. "וכדי שיפליגו הספינות צריך לשמר כשירות תמידית, אחזקה מיטבית, שיפור של כל נקודת כשל".
אל"ם א', בן 47, נולד ברמת גן, בעל לדקלה ואב לשלושה ילדים - בתו הבכורה, שגם היא משרתת בזרוע: לחמה בשייטת 3 והחלה בשבוע שעבר קורס פיקוד בבסיס ההדרכה. א' החל את דרכו בזרוע הים לפני לא פחות מ-28 שנים כבוגר קורס חובלים מחזור פ"ט.
במהלך שירותו היה אל"ם א' לוחם מכונה על אח"י מולדת מדגם סער 4. כמו כן, מילא מספר תפקידי חוף ותפקידי שטח נוספים בבסיס אשדוד, ויצא ללימודי תואר שני בהנדסה באוניברסיטת MIT המדורגת בחמישיית האוניברסיטאות הטובות בעולם בתחום הימי. לאחר מכן היה רע"ן מכונות בספינות סערי 6, רע"ן הנדסה ימית, רמ"ח הנדסת כלי שייט, ובתפקידו האחרון - מפקד מספנה.

מדבריו של אל"ם א' בטקס ניכר כי הפיקוד על מספנת הזרוע טמון באתגרים רבים. "העבודה במספנה קשה ומאומצת: עבודה תחת כיפת השמיים, בחום הלוהט של יולי-אוגוסט, בתוך גוף מתכת בוהק ורותח, בגב כפוף על צנרת, בשיפולי חדרי המכונה או ריתוך בזוויות בלתי אפשריות. עם תחילת החורף הקר והגשום, אנשי המספנה נושאים צנרת, שסתומים, כלי עבודה וציוד, הולכים אל הספינות הקרובות או אל כלי השייט הנמצאים בקצה הבסיס", הוא מפרט על הקשיים.
עובדי המספנה מטפלים בכלי המלחמה ההיסטוריים ואלו החדישים והיקרים יחדיו. הם דואגים לשמור על כשירותם המבצעי, על מנת שהזרוע תוכל להמשיך ולבצע את משימותיה. על כתפיהם של 1,300 עובדי מספנה מונחת האחריות לדאוג לביטחון הלוחמים, ובראש ובראשונה ביטחון המדינה. "אנשי המספנה עושים את מלאכתם שנים ארוכות, מפעל חיים של ממש, בגאווה ובמסירות אין קץ. כאשר טובת הלוחם בקצה תמיד לנגד עיניהם", מספר אל"ם א'. "העבודה במספנה היא בין היתר מול גופים אזרחיים. עבור מי שגדל בצבא הדבר מהווה אתגר ניהול שונה לחלוטין".
נוסף לאתגר זה, ישנם אתגרים רבים, ביניהם עמידה בזמני עבודה, התמודדות מול משאבים מצומצמים, ונתינת מענה טכנולוגי מהיר וזמין.


לפני כשנה החליט אל"ם א' להחליף את סמל מספנה. "'סמל השינוי', כך קראתי לשינוי סמל היחידה. שינויים מתחילים בדברים הקטנים ביותר, והסמל החדש מייצג מבצעיות שמספרת על עבודת המספנה", הוא אומר. "היו ימים שהייתי קם והולך לישון עם הפעילות המבצעית. פרקים בחיים ופרויקטים אינטנסיביים בהם הייתי יותר מפקד מאבא. אני מודה למשפחה שהכילה את זה בצורה מדהימה ותומכת".

כיאה לסיום שירות צבאי, תוכניות העתיד הקרובות של אל"ם א' הן לטייל בעולם. "אני טס לחודש, לטיול אחרי צבא", אומר ברצינות מבדחת, משום שבשונה משאר המשתחררים הטיול של א' מגיע בשלב מאוחר יותר, לאחר כמעט שלושים שנים בצה"ל, כשהוא נשוי עם שלושה ילדים. ולכן מוסיף, "תהיה גם טיסה עם המשפחה, ואני מלא ציפייה להעביר את הזמן בחיקם".

אל"ם א' נפרד מהמקום שליווה אותו ב-28 השנים האחרונות: "אני מודה על ההזדמנות שניתנה לי לפקד ולהוביל את המספנה. זוהי יחידה מדהימה. אני מסיים את התפקיד לאחר תקופה מרתקת בה נחשפתי להתעצמות הזרוע, ועם תחושת סיפוק ענקית וגאווה גדולה".
כמו כן, בירך את המפקד הנכנס אל"ם ש': "האתגרים הולכים ומתעצמים, ויש לך את האופי וכל הכישורים הנדרשים להמשיך ולהוביל את ההתגברות על אתגרי העתיד ואת המספנה קדימה. מאחל לך הרבה הצלחה".

על אף שאל"ם א' סיים את תפקידו, שמו טרם ניתן לפרסום, ואת פניהם של מפקדי המספנה - זה הנכנס וזה היוצא - לא תוכלו לראות. הפעמים היחידות ששמותיהם יופיעו ברשתות יהיו תחת נהלי חשיפה וטשטושים. כשאני שואלת על הסיבה לכך, אני מקבלת תשובה שאינה נועדה להיות מספקת, "את העבודות שאנחנו עושים במספנה לא כולם מכירים ולא כולם צריכים לדעת", עונה לי בתמצות המפקד היוצא, אל"ם א'.

המפקד הנכנס, אל"ם ש', בן 42, בוגר קורס חובלים מחזור צ"ט. אל"ם ש' ביצע מספר רב של תפקידים בזרוע, ביניהם רע"ן מכונות, מפל"ג טכני בבסיס אשדוד, בסיס זי"ס ובשייטת 13. תפקידו האחרון לפני כניסתו למפקד מספנה - כמפקד בסיס ציוד ותובלה של הזרוע, בתפקיד היה אחראי לתת מענה לוגיסטי עבור כלל יחידות הזרוע.

בעת החלפת הפיקוד הכריז: "אלברט איינשטיין אמר פעם כי 'לאלה אשר יש הזכות לדעת, יש את החובה לפעול'. אני רואה בתפקידנו, המשרתים בצה"ל בכלל ובזרוע הים בפרט, שליחות ממעלה ראשונה, וזכות גדולה לשמור על ביטחון המדינה ולתרום לעיצוב החברה בה. המספנה מהווה בעיניי מנוע טכנולוגי מרכזי, המאפשר לזרוע הים לבצע את משימותיה למען ביטחון המדינה. המספנה הינה תעשייה ייחודית בארץ במובנים רבים, ומתוקף כך הינה נכס אסטרטגי של זרוע הים. אתם, המשרתים במספנה, אזרחים ולובשי המדים, מנהלים, מפקדים וחיילים, אתם אלו המאפשרים זאת - אנשים מקצועיים, מסורים, חדורי תחושת שליחות ואחריות".
"ברצוני להודות למפקד זרוע הים ולראש מספן הציוד על האמון וההזדמנות שנתתם לי בכך שהפקדתם בידי הובלת בסיס מורכב כל כך, האמון על התמיכה החיונית במשימות הזרוע בהווה ובהתעצמות הזרוע בעתיד", סיכם המפקד הנכנס, אל"ם ש'.

מדבריו בטקס של מפקד זרוע הים, אלוף דוד סער סלמה: "א', הבאת לכאן כישורי פיקוד מצויינים, ידעת לחווט את החוטים, לשמור על *סל"ד גבוה של יצירה ועשייה, הנהגת והובלת ברגישות ובתבונה את אנשיך. תודה על השירות הארוך, 28 שנים איכותיות מאוד במגוון רחב של תפקידי מפתח בזרוע. תמיד תהיה חלק מהמקום הזה, חלק מהזרוע כולה.
"ש', נבחרת בזכות לפקד על מספנת זרוע הים. אתה מביא איתך ניסיון פיקודי רב, היכרות מעולה עם מספן הציוד ועם אתגרי העתיד של הזרוע. אני משוכנע כי תשכיל יחד עם אנשיך להביא את מספנה להישגים וגבהים חדשים הנדרשים כדי לעמוד באתגרים".

 

*סל"ד - מד כמות הסיבובים לדקה שמבצע מנוע.
*סל"ד גבוה של יצירה ועשייה - ביטוי לכמות גבוהה של יצירה ועשייה בפרק זמן קצר.

עוד כתבות בנושא

loading...