המפקדים ממליצים המפקדים ממליצים

המפקדים ממליצים

אגם תותחני

לרגל שבוע הספר העברי, מפקדי הזרוע ממליצים לכם מה לקרוא בדרך לבסיס

"קריאה היא המפתח שפותח דלתות להרבה דברים טובים בחיים. קריאה עיצבה את חלומותיי, ועוד קריאה עזרה לי להפוך את החלומות שלי למציאות" - רות ביידר גינסבורג, משפטנית יהודייה-אמריקאית שכיהנה כשופטת בבית המשפט העליון של ארה"ב.

למה בכלל כדאי לנו לקרוא?
בעולם של היום, החלפנו את קריאת הספרים בצפייה בסרטים. עם זאת, קריאת ספרים, מעשה שנדמה לעיתים כמיושן, הוא זה שעוזר לנו להתחדש ולרעיונות במוחנו לפרוח.
קריאה עוזרת לנו לצבור ידע ולהעשיר את השפה. ככל שנקרא בספרים נתמלא בפיסות מידע ובמילים חדשות שיצוצו בעת הצורך. בדיוק כמו השרירים בגופנו שאנו דואגים לפתח, חשוב לפתח גם את המוח ולאמן אותו. בקריאת הספרים אנו מציירים את המציאות הכתובה ומפתחים את היצירתיות שבנו. בשונה מסרט שאנו נוהגים לסיימו לכל היותר לאחר שעתיים, את הספר אנו נוטים לקרוא במשך ימים, ולכן הזיכרון שלנו משתפר. אנו מוכרחים להיזכר בפרטי הסיפור, בניואנסים של הדמויות ובעלילות המשנה שממשיכות לאורכו.
כמו כן, קריאת ספר יכולה לעזור לנו להתנתק מהמציאות שלנו ולהתחבר למציאות של מישהו אחר, להפיג את המתח ולהפליג בדמיון.
לכבוד שבוע הספר העברי, ביקשנו ממפקדים בכירים בזרוע שימליצו לנו על הספרים האהובים עליהם. הינה הרשימה.

המלצת מפקד שייטת ספינות הטילים - אל"ם ארז בן ציון
הספר "עוצמת השיתופיות"/עמרי גפן, נותן למנהלים בדרג הבכיר כלים פרקטים למימוש, באמצעותם הם יכולים להוביל טוב יותר את הארגון ולהשתפר בסנכרונו עם ארגונים נוספים במטרה למקסם את השגת היעדים.

 

המלצת מפקד בסיס אשדוד - אל"ם אלי סוחוליצקי
הספר "אדם בן כלב"/יורם קניוק, מסמל עבורי את התהומות הנפשיים הנמוכים שהגענו אליהם בעקבות השואה, ובו בעת מזכיר לנו כמה עלינו להיות גאים במדינה שלנו שיצרנו - ומזכיר לנו את הגאון שעלינו לשאתה עליו.

המלצת מפקד שייטת הצוללות - אל"ם א'
"ספר הדקדוק הפנימי"/דויד גרוסמן, הוא סיפור התבגרותו של נער מירושלים בשנות ה-60, המעדיף להישאר בעולם הדמיון והתמימות על פני כניסה לעולם ה'גדולים'.

לספר משמעות מיוחדת בעבורי. לקחתי אותו עימי כשטיילתי בשבילי ישראל. רצה הגורל ולמרגלות הר ארבל פגשתי בדויד גרוסמן, אשר טייל בכיוון מנוגד לשלי. פגישה מקרית זאת הפכה את הספר לבלתי נשכח. 18 שנים אחרי אותו המפגש, לקחתי את הספר להפלגה בצוללת וקראתי אותו שוב בהנאה רבה.

 

המלצת מפקד בסיס מספנה - אל"ם ש'
הספר "הזקן והים"/ארנסט המינגוויי, הוא סיפור מרוכז ועוצמתי על קרב לחיים ולמוות בין סנטיאגו הדייג הזקן למפרשן ענק שנתפס בחכתו והוא נאבק לשמור עליו. הדייג בספר מייצג את הנאצל באדם, בעוד הדג מייצג את הנאצל בטבע. הסיפור משלב בין ערכים כמו חברות, אמון וכבוד ובין מאבק האיתנים בין האדם והטבע.

המלצת מפקד בסיס ההדרכה - אל״ם תמיר שמש
"אין מקום לחלומות קטנים"/שמעון פרס, מספר על הדור שהקים את מדינת ישראל. שמעון פרס עלה לארץ לאחר שמרבית ממשפחתו נספו בשואה. הספר מתמקד בפועלו יוצא הדופן ומקרין השראה ביצירתיות ובתושיה בהקמת מוסדות המדינה והכור בדימונה, על נמרצות ומחוייבות לסביבה ולמדינה ובעיקר מדגיש את המשפט "אין דבר העומד בפני הרצון".

המלצת מפקד זירת ים סוף - סא״ל שי חודרה
אחד הספרים האהובים עליי הוא "מכתבי יוני". אוסף מכתבים שכתב יוני נתניהו ז״ל, למשפחתו וחבריו.
אחד מהקטעים שאני מאוד מתחבר אליהם בספר הוא מנאום הפרידה שלו מהגדוד עליו פיקד.

קריאה נעימה!

עוד כתבות בנושא

loading...