מפל(י)''גים מפל(י)''גים

מפל(י)''גים

אגם תותחני ונועם אסולין

מפקדי פלגות הביטחון השוטף מסיימים את תפקידם וממשיכים להפליג למקומות חדשים. תפסנו אותם לשיחה אחרונה בתפקיד

מפקד פלגה 914 - סא"ל טל כהן
מה הוא האתגר המרכזי בפלגה?
"האתגר מרכזי בפלגה הוא לשמור על המוכנות המבצעית, להתכונן למלחמה בעוד יש דיסוננס גדול מאוד בין השגרה לחירום, כשהגבול הצפוני באופן יחסי בעל שקט מתעתע. לכן לחבר ולהכין את הצוותים ליום פקודה זה אתגר שחוויתי במהלך שנות הפיקוד בפלגה".

מה הוא אירוע השיא בפלגה?
"אין אירוע שיא ספציפי, זה בעיקר הבט"ש המאתגר על גבולות הצפון, שבא לידי ביטוי בקבלת תעודת הערכה מהרמטכ"ל ליחידות מצטיינות. כמו כן, אני גאה בזכיה באליפות צה"ל השנה שהראתה על שיתוף פעולה ונחישות, התרומה לקהילה שהפלגה מבצעת, תרגיל עונות מעבר שיצאנו אליו ותרגיל הלחימה המטכ"לי 'אגרוף מחץ'".

מהו הערך המייצג את הפלגה?
"משפחתיות. הפלגה זאת המשפחה השנייה והספינה זה הבית השני, זה מה שמעניק ללוחמים את המוטיבציה. לוחמים רוצים להיות חלק מתוך מחויבות לפלגה ולאנשים שבה והתחושה שהם חלק, הייתה גם מה שהוביל אותי במהלך הפיקוד על הפלגה".

מה תרצה לאחל ללוחמים?
"אני מאחל להם להישאר שם אחד בשביל השני כמשפחה. שיזכרו שיום יבוא ופלגה 914 תצטרך לתפקד במלחמה וימשיכו להכין עצמם יום יום, שעה שעה, ליום הזה".

סא"ל טל כהן ממשיך בזרוע ויחל בתפקיד חדש כמפקד ספינת הטילים מדגם סער 5, אח"י אילת.
"המשיכו לעמוד על המשמר ולהתכונן למלחמה הבאה. אני סומך על כל אחד ואחת מכם, מעריך את ההקרבה וההשקעה שלכם ומודה על הזכות שהיתה לי להוביל אתכם", מסר לפלגה בסיום תפקידו.

 

 

מפקדי פלגות הביטחון השוטף מסיימים את תפקידם וממשיכים להפליג למקומות חדשים. תפסנו אותם לשיחה אחרונה בתפקיד
מפקד פלגה 915 - סא"ל אמיר יניב
מהו האתגר המרכזי בפלגה?
"האתגר המבצעי שיש בזירת ים-סוף אין בשום מקום אחר, אילת ידועה בתיירות הימית שלה ולכן הזירה המבצעית שלנו היא בלב הנופש והחופים האזרחיים של המדינה. זה ללא ספק מעלה את הרגישות. הסביבה לא משדרת סכנה וצריך לשמור על מתיחות בלב סביבה שהיא ההפך מזה. אנחנו מתמודדים עם האתגר הזה בכך שאנחנו מחברים את החיילים למשימה, לתמונה המודיעינית כך שהם מבינים את האיומים ומתרגלים אותם".

מהו אירוע השיא בפלגה?
"השנה דבור 907, בין הכלים ישנים בזרוע זכה במקום הראשון בביקורת מטה וכשירות מבצעי. זה אירוע יחסית מפתיע משום שלא מדובר בכלי חדש אך הוא מתוחזק ומלא בלב ונשמה כך שהצליח להגיע להישג מבצעי בלתי רגיל. נוסף על כך, אנחנו מבצעים תרגילים שוטפים ומגוונים עם ציים בינלאומי, כלים שונים בזרוע ויחידות שונות מחוצה לה".

מהו הערך המייצג את הפלגה?
"משפחתיות. הפלגה מאוד קטנה ולכן יש אווירה מאוד משפחתית. מכירים אחד את השני טוב. אנחנו נמצאים בעיר הדרומית במדינה, מנותקים משאר הארץ, ומחוברים לביחד שלנו".

מה תרצה לאחל ללוחמים?
"שיעבירו לבאים אחריהם את התרבות והערכים שלהם. אהיה מאושר אם יעשו זאת".

סא"ל אמיר יניב מחליף את סא"ל טל כהן, הועלה בדרגה לסא"ל והחל לפקד על פלגה 914. הוא מוסיף: "הפיקוד על פלגה 915 היה התפקיד שפיתח ולימד אותי הכי הרבה, כאחד שהתחיל כמפקד דבורה, הפיקוד על פלגת בט"ש היה הגשמת חלומותיי. באילת יצא לי להגשים זאת לראשונה ואני שמח להמשיך להגשים זאת גם בפלגה 914. אני מגיע לפלגה בה הגזרה וכך גם האחריות נמצאות תחת שינוי מאתגר, אני מצפה לשמור על השקט בצפון ועל הבית שלנו".

 

מפקד פלגה 916 - סא"ל רועי גרדוש
מהו האתגר המרכזי בפלגה?
"האויבים שלנו וכך גם האיומים שמשתנים כל הזמן ברצועה. האויבים מנסים לשכלל את יכולותיהם. המטרה שלנו כזרוע הים זה לא להיות מופתעים, אנחנו מכינים את הלוחמים להיות דרוכים וערוכים כל הזמן לכל התרחישים ומאמנים ומבצעים עמם תרגילים שונים על מנת להבטיח זאת".

מהו אירוע השיא בפלגה?
"העמידה במשימתנו, התמודדנו עם אתגרים רבים ובניהם העמידה האיתנה במבצעי ״מגן וחץ״ ו״עלות השחר״. ההרתעה הייתה כה חזקה שצימצמה משמעותית את ניסיונות הפריצה לגבול הימי והחדירה לשטחנו, סיכלנו נסיונות הברחה והתעצמות של גורמי הטרור ברצועה. וכמובן גם הביטחון השוטף שבשגרה שלנו והשמירה על ביטחון תושבי הגזרה. בט״ש שמבוצע 24/7 בכל ימות השנה - קיץ, חורף, שמש וסערה והתמודדות עם חוסר הוודאות שבגזרה".

מהו הערך המייצג את הפלגה?
"קודם כל, כבוד האדם ומבצעיות. העובדה שאנחנו משרתים באותו כלי מחייבת אותנו להתנהל כמו משפחה ולהיות שם תמיד אחד בשביל השני. זה משהו שאנחנו מטמיעים בלוחמים מהיום הראשון".

מה תרצה לאחל ללוחמים?
"להמשיך לחתור למגע - מתוך ההבנה שהבט״ש אותו אנחנו מבצעים, הוא מה שימנע את הפיגוע הבא. להמשיך להיות מצוינים - לשבור כל תקרת זכוכית, להצליח ולשאוף למקומות הכי גבוהים. 916 זו פלגה שאם יש לה מטרה, היא תעשה הכל על מנת להגשים אותה ולהצליח בה. צאו לים עם התשוקה בעיניים, תהיו חזקים וחזרו הביתה מנצחים ובשלום".

סא"ל רועי גרדוש מסיים את תפקידו לאחר שנתיים כמפקד פלגה 916 ויחל את תפקידו כמפקד פלגת ספינות הטילים, פלגה 31, בדבריו במעמד טקס הסיום שיתף: "בשנתיים האחרונות פלגה 916 הייתה חזקה, עוצמתית וכזו עם רוח של ניצחון. פלגה 916 היא פסיפס של כל האוכלוסייה במדינה אשר מאפשרת שוויון הזדמנויות אמיתי לכולם ומאמינה בפיתוח הפרט כמתכון לעוצמה. בזכות זה, ניפצנו כל תקרת זכוכית".

loading...