המסע אל העבר המסע אל העבר

המסע אל העבר

חן אלבז

חמישים שנה חלפו מאז אותם רגעים מכוננים של המלחמה ששינתה את פני ההיסטוריה הישראלית. בערב מיוחד אחד חזרנו אחורה בזמן לקולות הירי והקרבות של מלחמת יום הכיפורים

אין כמעט ילד, נער או אדם שלא מכיר את הסיפורים שמאחורי מלחמת יום הכיפורים, מלחמה ששינתה רבות בהיסטוריה הישראלית וגבתה קורבנות רבים, בגוף ובנפש.

בדיוק לפני חמישים שנה, בצהריי יום שבת ב-6 באוקטובר 1973, נשמעו צפירות עולות ויורדות ברחבי המדינה שפילחו את השקט ששרר ברחובות ואת קולות התפילה שעלו מבתי הכנסת. וכך, בהפתעה מוחלטת, התבשרו אזרחי ישראל על בואה של המלחמה.
המצרים והסורים ניצלו את העובדה שמדובר ביום הקדוש ביותר ליהודים וסברו כי המדינה לא תהיה במוכנות ללחימה אינטנסיבית. המלחמה שפרצה תפסה את צה"ל ומדינת ישראל בהפתעה מוחלטת וחלקים מן הצבא לא היו ערוכים אליה, מה שהעניק לכוחות המצריים והסוריים העוינים יתרון התחלתי משמעותי.

חמישים שנה חלפו מאז אותם רגעים מכוננים של המלחמה ששינתה את פני ההיסטוריה הישראלית. בערב מיוחד אחד חזרנו אחורה בזמן לקולות הירי והקרבות של מלחמת יום הכיפורים
יומיים לפני פרוץ המלחמה, שייטת ספינות הטילים ערכה אימון שייטתי, בו התאמנה על הגנת החוף תוך כדי שיתוף פעולה עם מטוסי חיל האוויר. בבוקר השישה באוקטובר, יום פרוץ המלחמה, ספינות זרוע הים נפרסו בתווך הימי ונערכו לקראת תרחישים אפשריים. בשעה 14:00 כבר פרצה המלחמה בגזרת התעלה. עד שעות הערב ספינות הטילים הנותרות יצאו מנמליהם, חמש ספינות טילים הפליגו צפונה, ארבע נוספות הפליגו דרומה למטרת תגבור בעוד שתיים נוספות הפליגו דרומה לשם התרעה נגד מטוסים.

בעצרת שהתקיימה בבסיס שייטת 13 שבעתלית ביום ראשון שעבר, בתחילת שבוע זרוע הים, נכחו קצינים ואנשי קבע מדרגת סרן ומעלה. שם הם נחשפו למגוון תכנים, הרצאות, נאומי בכירים ותערוכת תמונות ייחודית בה הוצגו תמונות היסטוריות מימי המלחמה, מכלל היחידות השונות של חיל הים: שייטת 13, יחידה 707, שייטת ספינות הטילים ופלגות הבט"ש השונות.
העצרת הזרועית לרגל 50 שנה ליום הכיפורים הינה אירוע מיוחד במינו והיא מאגדת בתוכה לא מעט רגעים מיוחדים, סיפורי מורשת קרב משמעותיים, וחוויות ייחודיות שנושאות את רוח הלחימה של ימי המלחמה ומנגישה אותה לדורות הבאים.
מפקדים מהשטח ומהמטה, הלוחמים מהזירות השונות ואנשי היחידות בכל רחבי הזרוע זכו להיחשף בערב זה לסיפורים מרגשים, מיוחדים ומעצימים וצפו בסרטון מרגש המסכם את קורותיה של הזרוע ומימדי הלחימה בהם היא לקחה חלק במלחמה זו.

מדבריו של מפקד זרוע הים, אלוף דוד סער סלמה, בעצרת הזרועית: "קורותיה של מלחמת יום הכיפורים בזירה הימית מעניקים לנו בנוסף לערכים גם מימדים רבים של למידה. ראוי שלקחי העבר יהיו אבן שואבת ללמידה והטמעה בעתיד, לקחי העבר צריכים תמיד להזכיר לנו את המשימות עליהן אנו אמונים וחשיבות מוכנותנו ליום פקודה".

עוד כתבות בנושא

loading...