ארבעה עשורים, פלגה אחת ארבעה עשורים, פלגה אחת

ארבעה עשורים, פלגה אחת

דריה לוסטיגר

לאחר ארבעה עשורים של פעילות מבצעית ענפה, נסגרה השבוע פלגה 34

השבוע, (ג'), התקיים ערב סגירת פלגה 34 בבסיס זרוע הים בחיפה. הערב נערך בראשות מפקד זרוע הים, אלוף אלי שרביט, מפקד שייטת 3, אל"ם מאיר עזורי, מפקד פלגה 34, סא"ל גיא ברק, לוחמי הפלגה ומשרתי עבר שצפו בערב בשידור חי מהבית.

פלגה 34 הוקמה לפני 41 שנים לאחר שרשרת שינויים אירגוניים בשייטת 3. השבוע הוסיפה השייטת אירוע נוסף לשרשרת, כשציינה בערב אחד את סגירת פלגה 34 והקמת פלגה 36, שעתידה לקבל אליה את ארבע הספינות החדשות מסוג סער 6.

"כותרת הערב הזה עלולה להטעות", אמר בנאומו אל"ם מאיר עזורי, מפקד שייטת 3. "ערב סגירת פלגה הינו אירוע עצוב, אך למעשה מדובר ביום משמח. אנחנו מציינים היום שינוי שטומן בחובו צמיחה והתפתחות״.
 


מש"ט 3, אל"ם מאיר עזורי

"לפלגה 34 יש היסטוריה מגוונת ומעניינת מאוד, הכוללת בתוכה הצלחות ופעילויות רבות. זו פלגה שפשטה ולבשה צורה פעמים רבות במהלך חייה ולבסוף התייצבה עם סדר הכוח הוותיק ביותר בזרוע הים", הוסיף לדבריו אל״ם עזורי.

"על אף ותק הספינות, אתם, לוחמי הפלגה מהווים את הסמן הימני לחתירה למגע, יוזמה ויצירתיות. תחושת הבעלות שלכם על כלי השיט מעוררת השראה. הדבר ניכר בעשיה ובשיפור מתמיד בכל שכבות הצוותים", סיכם אל״ם עזורי.


להקת זרוע הים בערב סגירת הפלגה

"אני שמח מאוד על קיום הערב הזה. למרות שאנחנו סוגרים בו פלגה, יש פה סימן יוצא מגדר הרגיל להתחדשות", ציין מפקד זרוע הים, אלוף אלי שרביט. "שייטת 3 הינה עמוד השדרה של הכח הלוחם הימי. החוט המקשר בין ספינות פלגה 34 הוא מקצוע הנצ"ל (לחימה נגד צוללות) הייחודי לכם. עליכם, הלוחמים, מוטלת המשימה המורכבת להמשיך ולשאת במקצוע".

עוד אמר בנאומו מפקד זרוע הים: "במשך השנים הספינות שלנו גדלו והשתכללו, והיום אנו נוסעים במסילות שהניחו קודמינו לפני עשרות שנים. את עקרונות הפעולה וערכי הסטי"לנות הנחילו לנו לפני שנים. היום, תפקידנו הוא לקחת את אותם העקרונות קדימה, הכי רחוק שאפשר".

מפל"ג 34, סא"ל גיא ברק

"פלגה 34 במורשתה נבנתה על ערכים של מסירות, מוכנות לכל משימה, מקצועיות וסטי"לנות במלוא מובן המילה. פלגה שחרטה על דגלה פיתוח לוחמים, רוח צוות ושאיפה להיות בכל יום טובים יותר מביום האתמול", הדגיש מפקד הפלגה הנוכחי, סא"ל גיא ברק. "פלגה 34 אמנם נסגרת, אבל ספינותיה ולוחמיה ימשיכו לקחת חלק נכבד במשימות שייטת 3 וזרוע הים".

״אני גאה להיות חלק מהמורשת המפוארת וארוכת שנים הזו, ומתחייב בשמי ובשם כל מפקדי ולוחמי הפלגה בעבר ובהווה, שנמשיך לזכור את המורשת שהשאירו קודמינו ולפעול ברוח זו לבטחון מדינת ישראל".

 לצפייה בהקלטה מהשידור החי לחצו כאן

ארבעה עשורים, עשרות מפקדי פלגות וספינות, אלפי לוחמים ומפקדים, ופלגה אחת – שמסיימת היום את חלקה בהיסטוריה של זרוע הים. לכבוד סגירת הפלגה, שמענו ממפקדיה לאורך השנים על עברה

"העניין שלי בפלגה 34 התחיל עוד מאז ששירתי כקצין צעיר בספינה אח"י משגב", משתף תא"ל (מיל') ניר מאור, מפקד הפלגה בשנים 1987-1989, כשהוא נזכר באחד מתרגילי הנצ"ל הראשונים שהשתתף בהם, עוד לפני פתיחת הפלגה: "הגענו לאפס תוצאות. הפלגנו לאט ועשן מנועי המאייבך חדר למדורים וכיסה את הסיפון. ניסינו להחזיק את עצמנו בטלטולים של המהירות האיטית. הצוללת לא התגלתה בשום שלב וזו הייתה חוויה מאוד מתסכלת".

מאז המשיך תא"ל (מיל') מאור לתפקידים שונים בשייטת 3, ובשלב מסוים גם בשייטת 7. "כמפקד צוללת ראיתי שגם לצוללות יש חסרונות, ואם מכירים את החסרונות האלו אפשר להשתמש בכך ולהתגבר עליהן. כבר אז החלטתי שאחזור לפלגה 34 כמפל"ג (מפקד פלגה)". ואכן, באמצע שנות ה-80 קיבל תא"ל (מיל') מאור את הפיקוד על הפלגה. "הגעתי עם חזון ושאיפה להוכיח שניתן לגלות ולתקוף צוללות".

ספינת נצ"ל בפלגה 34

האווירה והמורל הייחודיים בפלגה, השאירו חותם בזכרונו של תא"ל (מיל') מאור: "הספינות היו קטנות, מפקדי הכלים היו מפקדים צעירים ונמרצים, והצוותים היו עמידים יותר בזכות ההתמודדות שלהם עם כלי שיט מאתגר", הוא משתף. "ככל שהספינות היו קטנות וצפופות יותר, כך התגבש המורל בפלגה. אני זוכר שכמעט בכל ימי הספורט של השייטת הגענו למקומות הראשונים".

מאז הפלגה התקבעה עם כלי השיט הוותיקים ביותר בזרוע. גם לאחר תקופת הפיקוד של תא"ל (מיל') מאור, תמונת המצב הייתה דומה. כך מתאר אותה תא"ל (מיל') שלמה כהן, מפקד הפלגה בתחילת שנות ה-90: "היינו פלגה של שמונה ספינות , זה היה אתגר לא פשוט לנהל כל כך הרבה צוותים. בסופו של דבר, סטי"ל הוא שרשרת אנושית אחת, ואם חוליה אחת ממנה כושלת הספינה עצמה לא שווה כלום".

"למרות שהיו לנו הספינות הוותיקות ביותר בזרוע לא וויתרנו ונלחמנו על כל משימה", ממשיך תא"ל (מיל') כהן: "במהלך תקופת הפיקוד שלי תפסנו בחצי שנה שלוש אוניות מחבלים. זה היה חלק מהאופי של הפלגה, להשתתף בכל המבצעים ולהגיע להישגים מצוינים".

כאמור, לפלגה היה ייעוד ייחודי - פיתוח והתמחות בתורת הלחימה נגד צוללות. לכן, כבר משנות ה-80 ספינות הפלגה צוידו באמצעי לחימה ומערכות זיהוי מתקדמות לזמנן. "הציוד המשוכלל החדש פישט את הפעלת המערכות. עברנו ממערכת טילים מורכבת, כבדה ומסורבלת שהגיעה לטווח קצר, לטילים שמגיעים ל-120 קילומטר עם שידת הפעלה קטנה ונוחה". מספר תא"ל (מיל') ניר מאור.

אח"י רומח מנקודת מבטה של צוללת איטלקית בתרגיל נצ"ל (נגד צוללות) מיוחד

גם אל"ם (מיל') אייל פייס, שהיה מפקד הפלגה בשנים 2007 - 2009, מספר על התחדשות אמצעי הלחימה (אמל"ח) בפלגה: "בתקופתי קלטנו בספינות את סונאר 'ציד המעמקים', ועוד כלי אמל"ח נוספים. השקענו רבות בתרגולים והגענו להישגים יפים בתחום", הוא מעיד.

"לחזור לפקד על פלגה שבה שירתי כמפקד סטי"ל היה אירוע משמעותי עבורי. זה קרה מיד לאחר מלחמת לבנון השנייה, תקופה מאוד מאתגרת. זרוע הים הייתה נוכחת באופן משמעותי בזירת דרום לבנון, ופלגה 34 לקחה בכך חלק משמעותי", משתף אל"ם (מיל') פייס.

"מהרבה בחינות התקופה שלי בפלגה 34, גם כמפקד סטי"ל וגם כמפל"ג, הייתה גולת הכותרת של השירות שלי", נזכר אל"ם (מיל') פייס בחיוך. "כשאני חושב היום על החוויות שעברתי בתקופה הזו, התחושה שהכתה בי בפעם הראשונה בה הרגשתי את הבריזה של הים ושמעתי את נהמת המנועים של הספינות השועטות קדימה, זאת תחושה שקשה להסביר במילים. נשמעת פקודת 'עמדות קרב', וכמו מנגינה אחת שמתנגנת בהרמוניה מושלמת כל הלוחמים תופסים את מקומם".אחד האירועים הזכורים ביותר לאל"ם (מיל') פייס הוא השתתפותו במשטים לעזה. "זכור לי אירוע אחד שבו הוקפצנו לכוננות מיידית, לאתר ספינה שעל פי המידע שקיבלנו עלולה להיכנס לרצועה בעוד מספר ימים. התחלנו לעקוב אחריה החל מנקודת האיתור הראשונה, שהייתה דרומית לקפריסין".

מאז במשך מספר ימים עקבו אחרי הספינה החשודה כוחות שייטת 3 בשלוש זירות שונות, חלקן שטח אויב, כאשר הספינה שינתה את כיוונה מרצועת עזה לדרום לבנון, ומשם למצרים, עד שלבסוף ניסתה לחדור לרצועה - ונתפסה על ידי כוחות שייטת 3. "אני זוכר שלאחר מכן אמרתי למפקד זרוע הים שבאירוע הזה ראינו את המקצועיות המיוחדת של שייטת 3: מוכנים לכל משימה, בכל זירה, בכל עת".

כיום, שנים לאחר הפעילות שמתארים לנו תא"ל (מיל') מאור ואל"ם (מיל') פייס, ממשיכים ספינות ולוחמי הפלגה לקחת חלק משמעותי בפעילות מבצעית בזירה הימית. "פלגה 34 מייצגת ערכים כמו מקצוענות, שאיפה למצוינות, מוכנות לכל משימה, פיתוח לוחמים ויוזמה", הכריז סא"ל גיא ברק, מפקד הפלגה הנוכחי והאחרון. "מהות הפלגה היא בתרבות, ערכים, לוחמים שרוצים להשפיע. לשמחתי, כל אלו ימשיכו להתקיים ולתרום במקומות אחרים בשייטת 3".

"מאחורי הפלגה עומדות שנים רבות של מורשת של הגנה על ביטחון המדינה. ספינות ולוחמי פלגה 34 היו והינם חלק מהפעילות והמבצעים המורכבים והמשמעותיים ביותר למדינת ישראל", המשיך סא"ל ברק, וסיכם:" אני מאחל ללוחמי הפלגה שימשיכו להפיק את המירב מהשירות שלהם ושישאפו תמיד להיות משמעותיים".

עוד כתבות בנושא

loading...