מהו הספר הירוק? מהו הספר הירוק?

מהו הספר הירוק?

נועם אסולין ואגם תותחני

היו היה פעם סמל א', צוללן מספר 1; סמל ב', צוללן מספר 2; סמל ג', צוללן מספר 3, וכן הלאה וכן הלאה. השבוע יצטרפו כשלושים שמות חדשים ל"ספר הירוק". רוצים להופיע שם? קראו את הכתבה וגלו כיצד

"הספר הירוק" הוא ה-ספר של שייטת 7, בה"א הידיעה. כל צוללן המסיים את הכשרתו זוכה להיכתב בספר, המסמל במידה מסוימת את דפי ההיסטוריה. בכל זאת, לא כל אחד הוא צוללן. רגעים אחדים לפני שסמל ל' וסמל ע' מסיימים את הכשרתם ושמם נחתם בספר, הם מספקים לנו חשיפה בלעדית לאחד ממסלולי ההכשרה המסקרנים ביותר בצה"ל, המסלול של האנשים הסודיים, הלוחמים הפועלים בעומק האויב - לוחמי שייטת הצוללות.

שלב "בסיסי"
השלב אורך כחצי שנה. הצוללנים מתחילים את דרכם בטירונות "לוחם ימי" המתקיימת בבסיס ההדרכה של הזרוע. "אחרי הטירונות התחלנו את השלב הבסיסי, השלב הממיין והמאתגר בקורס", מספר סמל ל', בן 20 מצפון הארץ, בוגר מגמת מכונה בקורס צוללן 123 שיסתיים השבוע. "השלב מתאפיין בפעולות פיזיות רבות, כמו מסעות 'טילופים' (שחייה צוותית על הגב, בה הלוחמים משלבים ידיים ושוחים לאחור, כאשר רק הרגליים בשימוש), או שבועות מיוחדים שעליהם לא ניתן כל-כך לפרט", מספר סמל ל'. "במהלך השלב מתקיימת גם 'סדרת ים', סדרה של כמה שבועות אינטנסיביים של הכוללת הפלגות בסירת גומי בים.סדרת הים הייתה עבורי אחת החוויות המתאגרות בקורס, ובעיניי - זה אחד מהאקטים שהכי מכשירים אותך לשירות. זו סדרה שמחדירה בך תחושת מסוגלות, אתה מבין כמה כוח הרצון הוא דבר משמעותי", הוא ממשיך.

היו היה פעם סמל א', צוללן מספר 1; סמל ב', צוללן מספר 2; סמל ג', צוללן מספר 3, וכן הלאה וכן הלאה. השבוע יצטרפו כשלושים שמות חדשים ל"ספר הירוק". רוצים להופיע שם? קראו את הכתבה וגלו כיצד
כשמו הוא, שלב "בסיסי" מעניק את בסיס המידע והחומר הנדרש לצוללן המתחיל. "בשלב מנחילים לנו את ערכי הצוללן ומלמדים אותנו את עקרונות התפקיד", אומר סמל ל'. החניכים עוברים לימודים עיוניים אודות השייטת והצוללות, והם נחשפים לראשונה למה שעתיד להיות שירותם הצבאי של אלו שיזכו לסיים בהצלחה את הקורס, למשך חמש וחצי שנים.

"בשלב הזה מתקיימים סודרים שתפקידם להרגיל אותנו למצבי הקיצון שעלולים לפגוש אותנו במעמקי הים מחוץ לגבולות המדינה. השלב מרגיל אותנו לניתוק מהטלפונים, מהעולם החיצון, מהמשפחה ומהחברים. לצד כל הקושי והמרחק אנחנו זוכים להכיר חברים שלאט לאט הופכים למשפחה השנייה שלנו". בסיום השלב הצוללנים עוברים ועדות ומיונים, ובסופם מוחלט מי ממשיך הלאה לשלב הבא, שלב "ייעודי", ומי מסיים את דרכו בקורס.

 

שלב "ייעודי"
"ללא ספק, זה השלב שהכי נהניתי ממנו בקורס", משחזר בחיוך סמל ע', בן 20 ממרכז הארץ, בוגר מגמת נשק של מחזור 123. "לאחר כמה חודשים אינטנסיביים ומלאים בעשייה, הכניסה לשלב הייתה הרגע בו יכולנו סוף-סוף לטפוח לעצמנו על השכם. פתאום קיבלנו מעין 'אישור' שאנחנו מתאימים להיות צוללנים".

"את שלב 'ייעודי' התחלנו בחלוקה למגמות שונות, שבכל אחת מהן מתמקצעים במחלקה אחרת בצוללת: גנ"ק (גילוי, ניווט וקשר), מכונה, סונאר, נשק, אלחוט ומהו"ב (מערכות הספק ובקרה). נדרשנו להגדיל ראש, ליזום ולהיות אחראיים", הוא מפרט.

סמל ע' מספר על שלב "ייעודי": "בשלב מתחילים ללמוד יותר על הצוללת, המערכות והעמדות אותן נתפוס, זאת במקביל לאימונים בסימולטורים מתקדמים. אנחנו נחשפים - על קצה המזלג - לעשייה של היחידה, לפעילויות, לאמל"ח ולמבצעים שהיא עשתה, עושה ועתידה לעשות".

לקראת סוף השלב, החניכים מגיעים לעיר הדרומית במדינה, אילת, שם עוברים קורס צלילה של שבועיים, בסיומו מקבלים 2 כוכבי צלילה. "אין מילים לתאר את החוויה המטורפת הזאת. לפני הגיוס לא צללתי מעולם וזה היה מאוד מעניין לצלול לראשונה. מלבד זאת, הזמן המשותף באילת יחד עם החברים במחזור הוא בלתי נשכח עבורי".

בסוף השלב נבחנים חברי הקורס ב'בוחן צוללן' - מסע ייחודי שהצלחתו אינה תלויה בהצלחת היחיד, אלא בהצלחת הצוות כולו. כך החניכים נבחנים ביכולות שיתוף הפעולה שלהם, בחוסן הפיזי והמנטלי שלהם, בדבקותם במטרה ובעבודת צוות. "האימונים לקראת בוחן 'צוללן' היו משוגעים ומאתגרים", אומר סמל ע'.

חניכי הקורס שצלחו את הבוחן יתחילו מייד לאחריו את חלק השטח בשלב "ייעודי". "זהו החלק המעשי של הלימודים והמבחנים אותם תרגלנו לאורך הקורס. הצטרפנו לצוות צוללת ולפעילות השוטפת שלה: אימונים, מבצעים, טיולים בארץ, ערבי כיף של המחלקות והצוותים. בגדול, זאת הייתה תקופה בה עבדנו קשה על מנת להיות מוסמכים על העמדות בים, ועם זאת - תקופה מלאת הנאה שחיברה אותנו ליחידה".

רגע לפני הסוף
ימים ספורים לפני שיסיימו את הקורס ויעלו באופן רשמי על רחבת המסדרים בטקס סיום הקורס, משתפים השניים בהתרגשות הגדולה שלהם; "לקראת תחילת השירות בשייטת, אני מחכה להגיע לצוללת אליה שובצתי, מצפה להכיר לעומק את הצוות והאנשים, למצוא את המקום שלי ולהתחבר לכולם. זה מאוד מרגש, עברנו פה דרך מטורפת וזוהי רק תחילת הדרך שעוד מחכה לנו", מסכם סמל ל', ומוסיף: "כשהתחלתי את המסלול, לא ידעתי לאן נכנסתי ומה מצפה לי. במהלך הקורס גיליתי המון על השייטת, על האנשים שהפכו עבורי למשפחה ועל העשייה החשובה שלנו".

"החוויה שלי מהקורס הייתה מדהימה", מסכם סמל ע'. "לצד האתגרים והקושי המתמשך, בסוף הכל מתגמד תחת המחשבה והידיעה על השירות המשמעותי שמחכה לי".

loading...