לוחם/ת בסטי"ל לוחם/ת בסטי"ל

לוחם/ת בסטי"ל

שייטת 3, שייטת ספינות הטילים, הינה מרכז כוחה המבצעי של זרוע הים. ספינות הטילים ולוחמיהם פועלים בחשאיות במרחב הימי הקרוב והרחוק. השייטת לוקחת חלק משמעותי במבצעים רבים אשר אינם ניתנים לפרסום ומבצעת שיתופי פעולה עם יחידות עילית שונות. שייטת זו זכתה מספר פעמים בפרס מצטיינת הרמטכ"ל, והיא נחשבת בשנים האחרונות ליחידה המבצעית ביותר בצה"ל.

השייטת מורכבת ממגוון רב של ספינות קרב ובין משימותיהן ניתן למנות איתור ותקיפת צוללות אויב, תקיפת מטרות יבשתיות והגנה על הנכסים האסטרטגיים של מדינת ישראל בים. הספינות מצוידות במערכות לוחמה מתקדמות המסייעות לזרוע הים להשיג עליונות ימית בים התיכון.
הלוחמים מאופיינים ביכולת התמודדות טובות עם מצבי לחץ ומקצועיות המסייעות להם להשיג את מטרותיהם במבצעים השונים. כדי להכשיר את הלוחמים לספינות עליהם לעבור הכשרה ייחודית. לאחר הטירונות משובצים הלוחמים לקורסים השונים על פי כישוריהם, במהלכם הם לומדים את המערכות השונות על כל מרכיביהן. אורך הקורס משתנה בהתאם להכשרה אותה הלוחמים עוברים והוא נע בין שלושה לשישה חודשים. עם סיום הקורס משובצים הלוחמים לספינות הטילים השונות, מצטרפים לפעילויות מבצעיות וממשיכים ללמוד ולהתמקצע בתחומיהם. עם גמר ההסמכות ולאחר שצברו ניסיון ימי הם מקבלים את סיכת הלוחם.

לוחמי ספינות הטילים (סטי"לנים) אחראים על הגנת הגבול הימי של מדינת ישראל, אבטחת חופש השיט, ביצוע פעילות מודיעינית מיוחדת וסיוע לכוחות הקרקע. הלוחמים מבצעים פעילות מבצעית ענפה ופעולות יזומות לסיכול פעילות חבלנית, תוך שמירה על מוכנות מתמדת לתקיפת כוחות אויב בים ובחוף.

הסטי"לנים מבלים את רוב שירותם הצבאי בספינת הטילים שהופכת לביתם השני. כיום נמצאים בזרוע הים ספינות טילים מדגמי 'סער 4.5' ו-'סער 5', כאשר בשנים הקרובות צפויות להגיע לזרוע ספינות טילים חדשות מדגם 'סער 6'. הלוחמים בספינות מתחלקים למספר מחלקות, ביניהם מכונה, אלקטרוניקה, נשק וגנ"ק. לכל לוחם יש תפקיד שונה כמו הפעלת מערכות נשק ומערכות שליטה ובקרה, תחזוקה של המכונה ועוד.
בסיס שייטת ספינות הטילים הוא בסיס חיפה, הבסיס הגדול ביותר של זרוע הים, ומשם ספינות השייטת יוצאות להפלגות לאורך חופיה של מדינת ישראל והרחק ממנה.דרישות קבלה ומיונים:
תפקיד הסטי"לן הוא תפקיד התנדבותי, ולכן כדי להגיע לתפקיד צריך לעמוד בתנאי קבלה מקדימים, לסמן את התפקיד במנילה ולעבור גיבוש לוחם ימי.

משך ההכשרה (קורס):
הכשרת הסטי"לן נערכת בבה"ד זרוע הים. ההכשרה מורכבת מטירונות וקורס שנמשך בין שלושה לשישה חודשים, תלוי במגמה. בקורס לומדים על מערכות הסטי"ל, מתוודעים לחיים בים ועוברים מסעות מאתגרים. עם ההגעה לספינה הלוחמים צריכים לעבור הסמכות נוספות בתפקידם כשבסיומן מקבלים הלוחמים את סיכת הסטיל"ן הנכספת.

loading...