המסע לסיכה המסע לסיכה

המסע לסיכה

אגם תותחני וליאם סדון

בחמישי האחרון, לוחמי ספינות הטילים קיבלו את סיכת הסטי"לן בטקס הענקה מרגש בראשות מפקד השייטת, אל"ם ארז בן ציון. אולם רק אלו אשר סיימו בהצלחה שבוע קודם לכן את "בוחן סטי"לן" זכו לעמוד על רחבת המסדרים. כל הפרטים בכתבה

התחלנו את הבוחן בלרוץ איתם, רגע אחרי, אך לא חלפה שנייה ומצאנו את עצמנו בריצה אחריהם.
נחזור רגע אחורה: השכם בבוקר, השעון המעורר מצלצל, הלוחמים מנתרים מהמיטה ויוצאים למסע לו חיכו במשך שנה, "בוחן סטי"לן", שבסופו המסיימים יזכו לענוד את סיכת הלוחם בספינות הטילים.

"בוחן סטי"לן" הוא מבחן פיזי ומנטלי שכל לוחם בשייטת ספינות הטילים מוכרח לעבור. באופן מפתיע, את הבוחן לא עוברים הסטי"לנים טרם כניסתם לשייטת אלא רק לאחריה. בערך לאחר כשנה על הספינות, נבחרים הלוחמים אשר עשו כברת דרך מהותית וסיימו את הכשרתם המקצועית - הם אלו אשר רשאים לקבל את סיכת הסטי"לן.

בחמישי האחרון, לוחמי ספינות הטילים קיבלו את סיכת הסטי"לן בטקס הענקה מרגש בראשות מפקד השייטת, אל"ם ארז בן ציון. אולם רק אלו אשר סיימו בהצלחה שבוע קודם לכן את "בוחן סטי"לן" זכו לעמוד על רחבת המסדרים. כל הפרטים בכתבה
"הכשרת סטי"לן מתחילה בבסיס ההדרכה של הזרוע, אך אינה מסתיימת שם", מספר סגן יונתן שגב, קצין מכונה באח"י עוז, ומפרט: "הסטי"לנים עוברים קורס הנע בין שלושה חודשים לחצי שנה, בסיומו מגיעים לספינות הטילים עליהן משרתים וממלאים תפקיד כלוחמים ימיים. הסטיל"נים הם לוחמי חוד. קבלת סיכות הסטי"לן מתאפשרת רק לאחר תקופה משמעותית בספינה", אומר סגן שגב. "הבוחן מסכם את הדרך שעברו עד כה ומסמל להם את המשך הדרך המשמעותית שעתידה להגיע".

הם מגיעים לטיילת חיפה ומתחילים בחימום. מייד אחריו הם פותחים בריצה היישר לגולת הכותרת בבוחן - הכניסה לים. הם שועטים למים, יוצאים, ממשיכים בספרינט על החוף כשמדיהם ספוגים ומכבידים עליהם.
אם לא היה להם מספיק כבד, במקצה שלאחר לאחר הכניסה למים הלוחמים מעמיסים על גבם שקי חול בעלי משקל רב. בסיום המקצה המשיכו לרוץ לזה הבא: הם יורדים לחוף, משתטחים על החול שנדבק למדים הרטובים וזוחלים בזריזות.
חלק מתעייפים ומתקשים לסיים את הזחילה, מסביבם חבריהם מהספינה, אלו הנבחנים ואלו שנבחנו כבר בעבר, דוחפים אותם להמשיך.

"את הבוחן עוברים הלוחמים ביחד עם צוות הספינה, בדיוק כפי שמעבירים את שירותם. כשאחד מהלוחמים מתקשה בבוחן - השני דוחף אותו להמשיך", מספר סגן שגב. "ערבות הדדית היא ערך עליון בשייטת. איש צוות טוב הוא בהכרח חבר טוב, רק כך ניתן לבצע את משימות השייטת במקצועיות מרבית ולצלוח אותן".

הדופק לא מספיק לרדת, ובסיום הריצה הם ממשיכים למקצה היפוך גלגלים. "אחדדדד, שתייםםםם, שלושששש". המאמץ רב. "ארבעעע, חמשששש, משוךךך!", המילים מתארכות, המאמץ גובר והכוחות עומדים להיגמר.
הגלגלים חוזרים וכעת מה שנותר הוא לסיים את המסלול. הם מגיעים לנקודת הסיום וחוזרים בריצה עד לנקודת ההתחלה.

"ציפיתי המון לבוחן ועל אף שהוא היה קשה זאת הייתה חוויה שתיזכר לי לטובה", משתף בחיוך אחד הלוחמים. "הוכחתי לעצמי שאני יכול, וגם ברגעים קשים הרמתי את הראש - הרבה בזכות החברים מהספינה. התרגשתי לקבל את סיכת הסטי"לן ואני גאה לענוד אותה, היא מסמלת עבורי את הדרך שעברתי - עברנו - כל הצוות".

עוד כתבות בנושא

loading...