אח"י, איך בוחרים שם לספינה? אח"י, איך בוחרים שם לספינה?

אח"י, איך בוחרים שם לספינה?

נדב מנלה

שילוב של עבר, הווה ועתיד – המדריך המלא לבחירת שמות כלי השיט של זרוע הים

מכירים את זה שבכל שנה מחדש אתם מציצים ברשימת השמות הפרטיים הפופולריים שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בתקווה למצוא את השם שלכם שמה? ברור. השם שלנו הוא הזהות שלנו וחלק מהותי מאוד בחיינו. יש אנשים שאפילו מאמינים שהשם הפרטי קובע גם את האופי שלנו.
למעשה, היוונים העתיקים לקחו את הקונספט הזה וקראו לספינה המפורסמת ביותר במיתולוגיה היוונית "ארגו" - "המהירה" - בתקווה שהספינה שלהם תהיה, ובכן, מהירה.
מאז ועד היום, ציים וארגונים ימיים ברחבי תבל קוראים לכלי השיט שלהם בשמות שונים, שמסמלים שילוב של עבר, הווה ועתיד. וככה זה נראה אצלנו, בזרוע הים.

ויקרא שמו בישראל…

שורה תחתונה - מפקד זרוע הים בוחר את שמותיהם של כלי השיט מתוך רשימת שמות שמגישה לו ועדה בראשות ראש מחלקת תכנון וארגון בזרוע. הוועדה מפרסמת את הצורך בבחירת השמות לכלל משרתי זרוע הים ומאפשרת להם להציע רעיונות. בוועדה משתתפים גורמים רלוונטיים לכלי השיט והיא מדרגת ומסננת את ההצעות לפני שהן עולות לאישור מפקד הזרוע.

לדוגמה, כשבחרו את השמות לספינות הטילים מסוג סער 6, בוועדה השתתפו נציגים משייטת 3, מנהלת "מגן" וגורמים נוספים במספן הציוד, מחלקת תורה והדרכה ודוברות הזרוע. בשנים הקרובות הוועדה תצטרך להחליט על שמותיהן של הצוללות הבאות של הזרוע, מסוג "דקר".

ספינות ה"מגן", מסוג סער 6.
ספינות ה"מגן", מסוג סער 6.
(צילום: דוברות זרוע הים)
אז איזה שם כדאי לבחור? ראשית, חשוב לדעת שחלק מכלי השיט בזרוע נושאים את שמם של כלים היסטוריים על מנת לשמר את המורשת הזרועית ולהנחיל אותה לדורות הבאים. מנגד, לחלק מכלי השיט בזרוע נותנים שמות חדשים. כך לשתי ספינות מסוג סער 6, אח"י עוז ואח"י מגן, יש שמות חדשים. לעומתן, שתי הספינות האחרות, אח"י ניצחון ואח"י עצמאות, הן בעלות שמות שהיו שייכים בעבר לספינות מסוג סער 4.

אח"י עצמאות מסוג סער 4 ואח"י עצמאות מסוג סער 6.
אח"י עצמאות מסוג סער 4 ואח"י עצמאות מסוג סער 6.
(צילום: דובר צה"ל, דוברות זרוע הים)

השמות של כלי השיט בזרוע מתחלקים למספר קטגוריות מרכזיות. הקטגוריה הראשונה היא שמות של מקומות גיאוגרפיים, כגון אח"י אילת, חיפה, אשקלון, יפו, עכו, בת-ים, קיסריה, אשדוד ועוד. הקטגוריה השנייה היא שמות של כלי נשק: אח"י חנית, חרב, מגן, להב, כידון, רומח. הקטגוריה השלישית היא שמות בעלי חשיבות להיסטוריה של מדינת ישראל, כמו אח"י עליה, משגב, מולדת, הגנה, קוממיות, עצמאות, ניצחון, מבטח, גאולה, תקומה, עוז.
בנוסף, חלק מהשמות של צוללות זרוע הים הם שמות של מפלצות ים אגדיות המופיעות בתנ"ך בספרי ישעיהו, איוב ותהילים: אח"י לוויתן, רהב ותנין.

כשמסתכלים על ציים זרים כמו הצי האמריקאי והצי הבריטי המלכותי, המצב טיפה שונה. מלבד שמות שדומים במשמעותם לשמות של כלי השיט של זרוע הים, הם גם נוהגים לתת לספינות שמות של אישים מוכרים וחשובים, כגון אברהם לינקולן או המלכה אליזבת. כאמור, בזרוע הים זה לא נהוג, אבל אולי בעתיד נשמע על אח"י דוד בן-גוריון או אח"י בנימין זאב הרצל. אם תרצו - אין זו אגדה. בכפוף למח"י, כמובן.

עוד כתבות בנושא

loading...