מעצב את הדור הבא מעצב את הדור הבא

מעצב את הדור הבא

רבקה פיין

"זכיתי להסמיך 153 קצינים וקצינות ימיים ולהכיר אותם מקרוב, ואני מרגיש גאה לשרת בזרוע שאלו האנשים שנמצאים בה". סא"ל סטיבן גורדון סיים החודש את תפקידו כמפקד פ"ים (פיקוד ימי מתקדם) לאחר שנתיים של עשייה ענפה

החודש סיים סא"ל סטיבן גורדון את תפקידו כמפקד פי"ם (פיקוד ימי מתקדם), לאחר שנתיים של עשייה ענפה בה הכשיר כ-153 קצינות וקצינים בזרוע הים.

הוריו של סא"ל גורדון עלו לארץ בשנות ה-70, והוא מעיד שהם גידלו אותו ואת אחיו על ערכי הציונות ואהבת הארץ מגיל צעיר. הערכים האלו הם שהחדירו בו את הרצון להתגייס לקורס חובלים, והובילו גם את אחיו לשירות משמעותי בצבא - כשמתוך חמישה אחים ואחיות, ארבעה שירתו כקצינים.

"בתיכון עשיתי את עבודת הגמר שלי בהיסטוריה על חיל הים ויום כיפור, ובמבוא כתבתי: 'אני כותב על חיל הים בגלל אהבתי הגדולה לים, ובגלל חלומי הגדול להיות חובל'", הוא נזכר בחיוך. "עד היום יש לי את העבודה במשרד, ואני מראה אותה לקצינים".

"זכיתי להסמיך 153 קצינים וקצינות ימיים ולהכיר אותם מקרוב, ואני מרגיש גאה לשרת בזרוע שאלו האנשים שנמצאים בה". סא"ל סטיבן גורדון סיים החודש את תפקידו כמפקד פ"ים (פיקוד ימי מתקדם) לאחר שנתיים של עשייה ענפה

מאז הגשים סא"ל גורדון את חלומו בגיוס לקורס חובלים בשנת 2004. עם סיום הקורס שובץ כסגן קצין מחלקה בשייטת ספינות הטילים, ולאחר מכן מילא מספר תפקידים מבצעיים בזרוע - ביניהם פיקוד על כלי בט"ש (ביטחון שוטף), פיקוד על פלגה 915 בזירת ים סוף ופיקוד על ספינת הטילים אח"י קשת. בנוסף לכל אלו, הוא למד שנה במכללה לפיקוד ומנהיגות של חיל הים האמריקאי, שם הכיר קצינים ימיים מכל העולם.

כעת מסכם סא"ל גורדון שנתיים של פיקוד על קורס פי"ם בסיפוק גדול. קורס פי"ם הוא הקורס הפיקודי הבכיר ביותר בזרוע הים, אליו מגיעים חובלים לאחר כשנה וחצי מסיום קורס חובלים להכשרה בכירה נוספת. בסופה הם מוכשרים כמפקדי כלי בט"ש וכקציני מחלקות בספינות הטילים ובצוללות.

"בפי"ם אנחנו משרישים פיקוד עם אמפתיה, אהבה ואהדה, וגם עם שמירה על דרישות גבוהות וחוסר סבלנות לרשלנות", מתאר סא"ל גורדון. "מהיום הראשון הקפדתי לדבר אל הקצינים בגובה העיניים. שמתי דגש גדול על ערך האחריות - כל קצין צריך להסתכל על עצמו ולשאול איך הוא יכול לגרום לדברים לצאת לפועל בצורה המיטבית. כמו כן אנחנו מצפים מהקצינים שלנו לשמור על רמה גבוהה של מקצועיות ומקצוענות".

אחד האתגרים איתם התמודד סא"ל גורדון בתפקידו, היה התאמת ההכשרה להתעצמות והדינאמיות של זרוע הים. "כמות המערכות בזרוע הים גדלה ללא הרף, וגם החומר הנלמד גדל בהתאם. עשיתי הכל כדי לוודא שאנחנו נשארים רלוונטיים לדינאמיות בשטח, ובה בעת יוצרים חווית למידה מסודרת ואיכותית".

עם כניסתו של סא"ל גורדון לתפקיד לפני כשנתיים, הונהגה בקורס פי"ם תכנית חדשה בשם "תכנית חוסן", שמטרתה לתת לקצינים כלים להתמודד עם משברים. "מדובר במתן כלים פיקודיים חשובים מאין כמוהם, שיעזרו לקצין לבנות את החוסן של החיילים שלו ושל הארגון", הוא מפרט.

את סא"ל גורדון יחליף בתפקיד סא"ל גל מלצר, איתו שירת כתף אל כתף בתקופה בה שניהם היו מפקדי צוות בקורס פי"ם. "גל מקבל מסגרת מצוינת שתמיד יש לה לאן להשתפר, ואני בטוח שהוא ייקח אותה למקומות מצוינים. זה כבוד עצום שהוא מחליף אותי, ואני מאחל לו הרבה בהצלחה", אומר סא"ל גורדון.

"אני מסיים כעת תקופה משמעותית של שנתיים, בהן הייתי אמון על דור המפקדים הנוכחי והבא של זרוע הים", מסכם סא"ל גורדון. "זכיתי להסמיך 153 קצינים וקצינות ימיים ולהכיר אותם מקרוב, ואני מרגיש גאה לשרת בזרוע שאלו האנשים שנמצאים בה".

עוד כתבות בנושא

loading...