בניין העתיד בניין העתיד

בניין העתיד

עידו ליידנר

בשבוע שעבר, (יום ד') סיים את תפקידו מפקד מספנת זרוע הים אל"ם א' כשלצידו משפחתו, מפקדיו ופקודיו, נוגן אקורד הסיום לשנתיים מלאות בהתעצמות ועשייה מרובה עליה ניצח כמפקד מספנה.

את דרכו בזרוע הים החל אל"ם א' כבוגר מגמת מכונה של קורס חובלים. לאחר שסיים את הקורס, אל"ם א' החל את שירותו בשייטת הצוללות ושירת במגוון תפקידי מכונה עוד בצוללות ה"גל". מעורבותו בעולמם הטכני של הצוללות נמשכה כאשר הוסמך להיות צ'יף מכונה בצוללת בסיום קורס ימי מתקדם. א' אף נבחר להיות חלק מהמשלחות שהביאו את צוללות זרוע הים - צוללות "הדולפין" בסוף שנות ה90.

לשורות המספנה הצטרף אל"ם א' בשנת 2006. א' הוצב במספנה כקצין מכונות בצוללות ובמשך שנותיו בתפקיד עסק בתפקידים רבים הקשורים בטכנולוגיית הצוללות, על רבדיה השונים. לאחר שסיים את התפקיד במספנה כקצין מכונה בתחום הצוללות, ביצע שורה ארוכה של תפקידים בחו"ל , במטה ובשטח , נבחר אל"ם א' להיות מפקד מספנת זרוע הים.

"להיות מפקד המספנה פירושו להיות אחראי על הזרוע הביצועית העיקרית של מספן הציוד ו"המאפשר" הטכנולוגי של זרוע הים", פותח בדבריו אל"ם א', "זה אומר להיות אחראי לכשירותם ותקינותם של כלל כלי השיט בזרוע הים, להוציא לפועל תוכניות ההשבחה של אותם כלי שיט, ולדאוג לכך שכל כלי שיט שנכנס בשערי המספנה יוצא במצב משופר ועם יכולות שלא היו לו לפני כן

אל"ם א' מוסיף ואומר כי ייחודו של תפקיד מפקד המספנה שוכן גם ברכיב האנושי, "כמפקד מספנה, אתה אחראי על מעל ל-1300 אנשים תחת פיקודך, המפוזרים בשלוחות המספנה השונות בנמל חיפה, בה"ד חיל הים, בסיס הציוד והתובלה ובסיס עתלית". התמהיל האנושי של מספנת זרוע הים כולל בתוכו חיילי חובה, קצינים, נגדים ועובדי צה"ל ואף משלב בתוכו אוכלוסיות מיוחדות ומשרתים בעלי מוגבלויות. כל אלו עובדים בשיתוף פעולה ויחד מהווים משענת מבצעית טכנולוגית בשגרה ובחירום.

כשנכנס א' לתפקידו כמפקד מספנה בשנת 2019, זרוע הים הייתה במהלכה של התעצמות מבצעית וטכנולוגית. הוא נזכר ומשתף על היעדים הארגוניים אותם הציב כבר אז, בימיו הראשונים בתפקיד. "קיבלתי תפקיד מאתגר במיוחד, והיו לנו פרויקטים רחבים ומשמעותיים אותם שמתי כמטרה עבורי ועבור המספנה. פעלנו להגשים את תכנית אחזקת כלי השייט השאפתנית שלנו שכללה הסבה רחבה של מערכות לחימה, ומספנה בפיקודי הובילה את מיזוג הפלגה הטכנית של בסיס חיפה עם המספנה, מה שהיווה שינוי ארגוני משמעותי ומאתגר עבור היחידה". הוא מדגיש ואומר, "הנענו ודחפנו את המספנה לעשור הבא והגברנו את מוכנותה לקראת ההתעצמות הטכנולוגית של זרוע הים בעתיד הקרוב והרחוק".

למשימה הזו הגיע אל"ם א' לא רק עם מטרות, אלא גם עם תפיסה פיקודית שהנחתה אותו בכל שלב בדרך. העקרונות שהניעו אותו במשך השנתיים האחרונות היו דאגה וטיפוח של כוח האדם, העצמת המספנה ככוח טכנולוגי מתקדם ושיפור סביבת העבודה. "בנימה אישית, אני ממקם בראש ובראשונה את הדאגה והיחס האישי לפרט. היה לי חשוב לשמור על מצב בו כלל משרתי ועובדי מספנה, ובמיוחד אלו שעוסקים בעבודה אינטנסיבית ושוחקת, מקבלים את היחס הראוי המאפשר להם להתקדם מבחינה מקצועית, אישית ואינטלקטואלית".

השנתיים שבהם פיקד אל"ם א' היו מאתגרות במיוחד עבור המספנה. אל"ם א' מספר כי בעיניו שנת 2019, השנה בה נכנס לתפקיד, הייתה מצוינת וחסרת תקדים. בשנת 2020, שהתאפיינה במאבקם של מדינת ישראל וצה"ל במגפת הקורונה, נאלצה המספנה מצד אחד להמשיך ולעמוד ביעדיה ומשימותיה ומצד שני לדאוג לצרכי האנשים ולשמור על בריאותם. "מגפת הקורונה היה אירוע יוצא דופן עבורנו וההתמודדות אתו העסיקה אותי באופן יום יומי. למרות המגבלות, הצלחנו לעמוד במשימות שלנו שהיו בהיקף רחב".

אחד מהאירועים שהתרחשו תחת פיקודו של א' על המספנה הוא הגעתם של ספינות הטילים מדגם סער 6, אותם המספנה צריכה לקלוט ולהעביר תהליך מבצוע. "סיפורו של מבצוע ספינות הסער 6 החל תחת מגבלות הקורונה והיה הוכחה ליכולות המיוחדות של המספנה שהצליחה לעשות דברים שאני מגדיר אותם כלא פחות מפלא". הוא מספר בהתרגשות, "התקנת הציוד, המעורבות שלנו בתכנון והארגון של הפרויקט והכישורים שהופגנו בכל רגע ורגע היו מעוררי השראה ואני מלא הערכה כלפי כל מי שלקח בכך חלק".

כעת, כשהוא עומד על קו הסיום של תקופתו כמפקד מספנה משתף אותי אל"ם א' בדברים המיוחדים בתפקיד אליהם יתגעגע במיוחד. "יחסר לי מאוד הקשר עם אנשי מספנה - המשרתים ועובדי צה"ל". הוא משתף "יחסר לי קצב הפעולה הרציף והאינטנסיבי של המספנה והעשייה היום יומית ומרובת האירועים".

אל"ם א' מנצל את ההזדמנות הזאת כדי להודות לכל אותם האנשים מהבית ובמספנה שהקיפו אותו במהלך כהונתו כמפקד. "חשוב לי במעמד זה להודות לצוות המפקדים המצוין של המספנה, למפקדי הפלגות ובתי המלאכה ולכל פקודיי - אנשי ונשות מספנה, שבזכותם הוצאנו לפועל את משימותינו בצורה הטובה ביותר". את התודה האחרונה שומר אל"ם א' ליקרים לו מכל "יותר מכל, חשוב לי להודות למשפחתי, אשתי וילדי האהובים. כל צעד שלי בתפקיד קרה בזכותם ובזכות התמיכה, הגיבוי והשקט שהענקתם לי גם בימים שבהם עבדתי מסביב לשעון".

כעת, אל"ם א' עוזב את כותלי המספנה וממשיך אל עבר תפקידו החדש כראש מחלקת תכנון, אחזקה ולוגיסטיקה במספן הציוד. הוא סמוך ובטוח שלנעליו נכנס מפקד מקצועי וראוי. "מחליפי הוא קצין קרבי ומקצועי ששירת בתפקידי שטח ומטה משמעותיים ביותר. הניסיון הרב שצבר בתפקידיו השונים העניק לו ראיה מערכתית כוללת ואני בטוח שהידע והניסיון שלו יביא את המספנה לשיאים חדשים". את דבריו מסיים אל"ם א' בעצה למחליפו, "תהיה קשוב לאנשים. אנשי מספנה הם מדהימים כולם והם נושאים אליך את עיניהם. ההקשבה ותשומת הלב שתיתן להם הם מרכיב חשוב להצלחה".

בניין העתיד

loading...