כשירים לפסח כשירים לפסח

כשירים לפסח

דריה לוסטיגר

תהיתם פעם מה קורה כשמכ"ם של ספינה מתקלקל? בזמן שסביבנו מכשירים את בסיסי זרוע הים לקראת חג הפסח, יצאתי לבדוק מי דואג שהספינות שלנו יהיה כשירות לפעילות

בתוך בסיס חיפה של זרוע הים, שוכנת מספנת הזרוע. כשכלי השיט שלנו לא נמצאים בפעילות מבצעית או במשימות ביטחון שוטף, הם עוגנים במספנה ועוברים טיפולי תחזוקה שגרתיים.

המספנה היא עורק חיים חיוני עבור הפעילות המבצעית הענפה של זרוע הים. "מספנה משמשת כוח טכני קדמי לזירת חיפה, ומוקד ידע מקצועי ותפעולי עבור כלל יחידות הזרוע", מסביר לי ראש מדור תפעול מבצעי במספנה, רס"ן אליאס כארם.

מספנה מחזיקה בכל רגע נתון את תמונת הכשירות של כלל היחידות בזרוע, וכל אחד מכלי השיט הזרועיים יעבור בה במהלך שירותו לטיפול באחת הפלגות.

תהיתם פעם מה קורה כשמכ"ם של ספינה מתקלקל? בזמן שסביבנו מכשירים את בסיסי זרוע הים לקראת חג הפסח, יצאתי לבדוק מי דואג שהספינות שלנו יהיה כשירות לפעילות

לפני הפלגות מבצעיות מגיעים כלי השיט לפלגת תפעול מבצעי, שאמונה על תחום הכוננות. "פלגת תפעול מבצעי היא חוד החנית של מספנה, הלב הפועם והכוח המניע לכלל תהליכי הכוננות בזירה הצפונית וזרוע הים בכלל", מכריז רס"ן כארם.

תפקיד הפלגה הוא לקשר בין יחידות הזרוע לגורמים במספנה בכל הקשור לתפעול וכשירות מבצעית של הכלים. בנוסף, היא אמונה על מימוש כלל ההתקנות והביקורות המבצעיות בכלים. "אנו עוסקים בקליטת כלים חדשים ותהליך המבצוע שלהם, מה שדורש מאיתנו להיערך ולהכין תשתיות מתאימות להספנה".

בתוך הפלגה פועל מדור תפעול מבצעי, המאויש 24/7 ואמון על ריכוז תמונת הכשירות ושיקופה לגורמים בכירים בזרוע. "באירועים מבצעיים, אנחנו מפעילים את מספנה ומרכזים את נהלי הקרב, כולל סגירת הפערים הטכנולוגיסטיים על מנת לוודא את מוכנות הכלים ליציאה לים", מדגיש רס"ן כארם.

"סדר העדיפויות בתוך מספנה ברור וחד", מציין רס"ן כארם. "כלל משימות הכוננות והניסויים, בדגש על תקלות שבר, נמצאים בעדיפות ראשונה, אחריהם טיפולי הרמה ומשימות שגרה".

כאמור, משימות הכוננות תופסות נפח משמעותי מפעילות המדור, בפרט תקלות שבר: "למשל תקלות במערכות הטילים, בגנרטורים, מנועים, מערכות אלקטרוניקה שונות (מכ"ם, טייפון, כוורות)".

"מדור תפעול מבצעי מאויש וקשוב לכלל הצרכים המבצעיים ונהלי הקרב של הזרוע תוך שמירה על כשירות מקסימלית", מסכם רס"ן כארם.

עוד כתבות בנושא

loading...