החוויה שלהם החוויה שלהם

החוויה שלהם

סגן גפן שחר, סגן עמית דולב, סגן דוד לוי, בסיוע אגם תותחני

בוגרי קורס חובלים מחזור 146 בטורים אישיים מסכמים את הדרך המאתגרת שעברו, ומאחלים הצלחה להמשך השירות כמפקדים-לוחמים בכלי השיט

גפן שחר

שלום לכולם,
אני סגן גפן שחר, ממגמת שייט, אחד מבוגרי קורס חובלים מחזור 146, ורציתי לספר לכם קצת על הקורס ועל החוויה האישית שלי ממנו.
קורס חובלים הוא קורס עילית המכשיר קצינים-ימיים לפיקוד קרבי בכלי השיט השונים של זרוע הים.
אורכו של הקורס הוא שנתיים וארבעה חודשים, והוא מהיוקרתיים והמאתגרים בצה"ל.
לפני הצבא, היית במכינה קדם צבאית, ובו-זמנית קיבלתי זימון לגיבוש חובלים, אליו החלטתי להגיע. זאת הייתה חוויה מטורפת שקרתה אי שם בקיץ 2019.
את גיבוש חובלים מעבירים אנשי מילואים וצוערי הקורס, וכשהייתי מלש"ב קשה היה לי לפספס את החברות והאחווה שהייתה ביניהם. ברגע הזה הבנתי שאני רוצה להיות חלק מזה.

קורס חובלים מתחלק לארבעה שלבים מרכזיים: בסיסי, מתקדם, אקדמיה וייעודי. החוויה שהכי זכורה לי ממנו היא ההפלגה המסכמת את סוף השלב הבסיסי בקורס: זאת הייתה הפלגה ליוון במסגרתה זכיתי לקחת חלק במשימה שלא רבים זוכים בשירותם הצבאי - להשיט את ספינות סערי ה6 החדשות לנמל הבית. בנוסף לנופים המרהיבים אותם ראינו, נחשפנו לעוצמה, לייחודיות ולורסטיליות הקיימות בזרוע הים. רק חיכיתי לרגע שבו אזכה לשרת על ספינת מלחמה עוצמתית שכזאת.
הקורס טומן בחובו אינספור מכשולים ואתגרים, והוא מקנה תחושת מסוגלות בלתי ניתנת לתיאור במילים. ללא ספק אני יכול להעיד שהקורס לימד אותי והוכיח לי שהכול אפשרי.
מחזור 146, חברים יקרים, שהפכו לאחים, למשפחה - עברנו שנתיים וארבעה חודשים מפרכים אך מעצימים. כעת אנו צועדים בהתרגשות כתף אל כתף ברחבת המסדרים בטקס הסיום, זוהי בדיוק העת להיזכר ברגעים היפים שעברנו ולדמיין מה העתיד המשותף צופן לנו. בטוח שנשמור על קשר הדוק ומאחל שתמיד נזכור ליהנות מהדרך.
שיהיה לכולנו בהצלחה!

גפן שחר

עמית דולב

אהלן!
אני סגן עמית דולב, בוגרת קורס חובלים מחזור 146!
ההגעה שלי לקורס חובלים הייתה ממש במקרה.
עברתי מספר מיונים למקומות שונים בצבא ולאחר שעברתי גיבוש חובלים התחלתי להעמיק במסלול והבנתי שזה מסלול שיכול לאתגר אותי, מסלול שכולל בתוכו עולם חדש עבורי ושונה מכל מה שהכרתי. השילוב בין פיקוד, מקצועיות, משימתיות והמון משמעות ותחושת שליחות - משכו אותי.

הקורס מתחלק לארבעה שלבים מרכזיים: בסיסי, מתקדם, אקדמיה וייעודי. החלק הראשון בקורס, השלב הבסיסי כולל בתוכו את הימ״פ (ימאות ופיקוד), שלושה חודשים במוצב צביה בזירת ים-סוף, במהלכם זוחלים, רצים, מפליגים, בקור ובאי-ודאות, ללא טלפון, רחוקים מהבית ומהמשפחה.
החלק הזה היה מאוד מאתגר ולמרות זאת מדהים עבורי, למדתי בו על הכוח בהנאה מהדברים הקטנים והפשוטים שפגשו אותי באמצע היום, על אף האתגר היומיומי, שיחה טובה או סתם מבט על הנוף העניקו לי כוחות להמשיך. הכל בזכות הגישה והאכפתיות מהאנשים שהיו סביבי.
הקורס מלא באתגרים, מפתח ומייעד אותנו להיות אנשים טובים ומפקדים טובים ללוחמים בספינות ובכלי השיט השונים של זרוע הים.
אני מצפה לתחילת השירות, להגיע להיות מפקדת בספינות הטילים של זרוע הים ולבצע משימות ערכיות ומורכבות בתווך הימי.
מחזור 146, בקרוב מאוד יגיע הרגע לו חיכינו ונצעד על רחבת המסדרים מול יקירינו. מתרגשת שהגענו לסוף הדרך הארוכה שעברנו יחד ויודעת שעוד דרך ארוכה מחכה לכל אחד מאיתנו, שנמשיך לצחוק לאורכה ולהיות שם אחד עבור השני מתי שרק נזדקק. אוהבת אתכם המון!

עמית דולב

דוד לוי

שלום, קוראים לי דוד לוי, אני בן 21, ההורים שלי גרושים ואני גר עם אמא בקיבוץ מפלסים ובאשקלון עם אבא. יש לי שתי אחיות קטנות בצבא שאני מאוד גאה בהן!
לפני שהתגייסתי, עשיתי שנת שירות והתנדבתי בפנימיית 'בית הילד' שבתל אביב, למרות שזאת הייתה רק שנה אני מרגיש שהיא עיצבה והובילה אותי להפוך לאדם שאני היום.
לפני הגיוס לא חלמתי להיות חובל וכמעט שלא ידעתי כלום על זרוע הים. מאוד רציתי להגיע ליחידת קומנדו מובחרת ושמעתי שבגיבוש חובלים ניתן לקבל 'שבוע ראיונות' שיכול לעזור לי להגיע לשם, לכן החלטתי ללכת לגיבוש.
גיבוש חובלים מתחלק למגמות, אני שובצתי במגמת מכונה והיום דווקא מסיים את הקורס במגמת שיט. למרות שהגעתי סקפטי לגיבוש, נהנתי מכל הדינמיקות הקבוצתיות, הפעילויות שגרמו לי לחשוב מחוץ לקופסה והופתעתי לגלות שהעבודה הפיזית בים לא הייתה לי פשוטה כמו שחשבתי אלא מאוד מאתגרת.
נחשפתי לזרוע מרשימה, חשאית, משפחתית שמאוד סיקרנה אותי. הבנתי שתפקיד החובל משלב את כל מה שרציתי בשירות הצבאי שלי - מקצוענות, קרביות ופיקוד, ולכן החלטתי שלכאן אני רוצה להתגייס.
התחלתי את הקורס , ובסוף שלב 'מתקדם' עליתי לוועדת הדחה. כחלק מנוהל ההדחה יצאתי ליומיים מהלו"ז, היומיים האלו נתנו לי זמן לחשוב ולהבין למה באמת חשוב לי להמשיך.
ידעתי שפיקוד זה משהו שאני רוצה אבל ביומיים האלו הבנתי שלהיות מפקד בים זה פיקוד אחר ומאתגר יותר.
הספינות הן כלי המלחמה עליהם אנו משרתים אך גם זה בית שלנו, אנחנו גרים יחד עם הלוחמים וזה הופך את הפיקוד למסובך יותר ואינטימי יותר, הדרישה מהמפקדים להיות מקצועיים ומכילים הרבה יותר. הבנתי שאני רוצה להישאר מהסיבה שאני מאמין שיש לי את היכולות למלא את תפקיד המפקד בצורה טובה, ושהקשרים שאצור בשירות לא יהיו דומים לאף מקום אחר.
צלחתי את וועדת ההדחה והמשכתי להתמיד בכל שלבי הקורס עד שעכשיו אני מסיים את הקורס בהצלחה.
המחזור שלי בקורס מאוד יקר לי, למרות שזו סופה של תקופה ושל הדרך שלנו ביחד. אני אוהב אותם - כל אחד ואחת. אני גאה להיות חלק ממחזור 146 ויכול לומר בהתרגשות שיצאתי מהקורס עם חברים חדשים לחיים.
מאחל שיהיה לכולנו בהצלחה בדרכנו החדשה, ניפגש בים!
דוד לוי

עוד כתבות בנושא

loading...