המצטיינים שלנו! המצטיינים שלנו!

המצטיינים שלנו!

חן אלבז

בעקבות טקס מצטייני מערך המילואים שנערך בראשות הרמטכ"ל, ישבתי לשיחה עם שני אנשי מילואים שנבחרו כמצטיינים מזרוע הים

למי מאיתנו לא יצא להיתקל במהלך השירות הצבאי שלו באנשי המילואים? הם לובשים את מדי הב' המעוטרים בדרגות שונות אשר חוו כל כך הרבה, הן בשירות סדיר והן בשירות מילואים.

במטרה ולהביע את ההוקרה וההערכה הקולקטיבית לאנשי המילואים על פועלם המסור, נערך אמש טקס חלוקת תעודת הצטיינות לאנשי המילואים. בשולי הטקס, נפגשתי לשיחה עם 2 הנציגים המצטיינים שלנו מזרוע הים, רס"ן במיל' גיא שריקי, מפקד סדרת חוסן בקורס חובלים, ורס"ן ר' משייטת 13.

 

רס"ן במיל' גיא שריקי מתגורר בחיפה ועובד בחברת הייטק בתור מנהל שיווק. את דרכו בצבא הוא התחיל בקורס חובלים ושירת כקצין אלקטרוניקה באח"י חרב. בהמשך הוא היה מפקד צוות של שלב אלקטרוניקה בקורס חובלים, ומאז שנת 2006 הוא עושה בממוצע בין 35-40 ימי מילואים בשנה. 

לא מזמן קודם רס"ן שריקי למפקד גיבוש בקורס חובלים, לצד האחראי על אימון אנשי שייטת 3 לאליפות צה"ל בכושר קרבי.

 

רס"ן במיל' שריקי משתף אותי בחוויה משמעותית שזכורה לו היטב משירותו הצבאי: "זה היה בתקופת מלחמת לבנון השנייה. שירתתי על ספינת הטילים אח"י חרב בבסיס חיפה כמפקד צוות בקורס חובלים, באותה תקופה היה נהוג לא להוציא צוותים שנמצאים בהכשרות לפעילות מבצעית, ניסיתי לשכנע את מפקד הבסיס וביקשתי שיתנו לי לצאת עם הצוערים לים על אחת מהספינות, באותו יום בבוקר קיבלתי את האישור המיוחל, ויחיד עם הצוות שלי תפסנו משמרות על האח"י חרב ויצאנו איתם צפונה למלחמה, הרגשתי שעשינו שם תפקיד משמעותי, היינו חלק מהלחימה לכל דבר והיינו מעורבים גם בקבלת החלטות יחד על הפעולות שאנחנו צריכים לעשות בהתגוננות מול האויב, זו היתה חוויה מאתגרת ומעצימה" הוא משתף. 

 

רגע קבלת ההצטיינות תפס את רס"ן שריקי בהפתעה מוחלטת. "על קבלת ההצטיינות בישרו לי לפני חודש וחצי, עקב הקשר האישי והמקצועי שלי לקורס חובלים, בית הספר לקצינים מאוד חשוב לי ברמה האישית כחייל וכקצין , הוא נתן לי הרבה ואני מאוד שמח להעניק לו בחזרה זה היה רגע מרגש של הבעת ההערכה, מראים את ההערכה מהצד שלהם וזה עבורי סגירת מעגל מדהימה. 

 

את תחושת השליחות והעשייה בתפקיד רס"ן שריקי מרגיש בלא מעט רגעים מיוחדים שהוא חווה בתפקיד שלו: "אחד הרגעים שאני זוכר באופן הכי בולט, זה העובדה שכחלק מהגדרת התפקיד שלי אני מבצע מילואים לצד קצינים ותיקים שמשתפים אותי שפגשתי אותם בנקודות שונות בקורס חובלים אם זה מהגיבוש ואחרי זה בתוך ההכשרות השונות שהייתי אחראי עליהם בקורס חובלים בתור דמות חיצונית שמעניקה פרספקטיבה מהעולם האזרחי, זה הראה לי שיש משמעות לתפקיד שלי ושהעבודה שלי תורמת לאנשים ובד בבד משפיעה להם על השירות לטובה" הוא אומר בחיוך. 

 

אחד האתגרים מולו רס"ן שריקי מתמודד בתפקידו הוא העובדה שלעיתים השירות במילואים טומן בחובו פערים שנוצרים עם הזמן בין המסגרת הצבאית שהולכת ומשתנה עם הזמן לבין עולמם של אנשי המילואים. "היה ניתוק במשך תקופה בין אנשי המילואים לבין בית הספר לחובלים וזה לעיתים של אנחנו גם מביאים את הצד של הניסיון והמילואים ולא בהכרח אפשר ליישם את זה בשטח אני חושב שיצרנו תהליך שיח מדהים של אנשי המילואים עם אנשי הסדיר בבית הספר לקצינים והצלחנו בתקופה יחסית קצרה לספק את המענה המבצעי ללא מעט פעולות שמתבצעות בשטח בזכות הידע שלנו כאנשי מילואים" הוא משתף בחיוך. 

בעקבות טקס מצטייני מערך המילואים שנערך  בראשות הרמטכ"ל, ישבתי לשיחה עם שני אנשי מילואים שנבחרו כמצטיינים מזרוע הים

המצטיין השני איתו אני משוחחת ימים ספורים לפני טקס קבלת ההצטיינות הוא רס"ן במיל' ר׳ , מצטיין משייטת 13. 

 רס"ן ר׳ משתף אותי בתפקיד אותו הוא מבצע בשירות מילואים "התחום שבו אני עוסק זה פיקוד בתחום הלחימה בטרור, לאורך כל הדרך התמקצעתי ועסקתי בקורסים שונים שמטרתם להכשיר את הלוחמים בצורה הטובה ביותר וגם בהכשרות של לוחמים ביחידה״ הוא משתף.

 בשנת 2006 רס״ן ר׳ השתחרר ומאז הוא עוסק בחינוך בחיי היומיום שלו כאזרח.במהלך הריאיון הוא משתף אותי בחוויה מיוחדת אחת משירותו במילואים שהטביעה בו חותם.

״במלחמת לבנון השנייה נוצרו המון שינויים מבחינת הכוח ושיטות הלחימה השונות בהן השתמשנו, הקמנו מספר צוותים שמתעסקים במקצועות ליבה בהם אנשי המילואים בקיאים במטרה ולשמר את יכולות הביצוע שנשמרות אך ורק לאנשים לאורך שנים, הייתי מפקד צוות כמה שנים טובות, במהלך השירות אני גם זוכה לשרת עם מפקדים שלי בעבר , אין כיף גדול מזה שלצד מילוי התפקיד אתה מרגיש שיש לך חברים שהם שותפי דרך למסע ולתפקיד המקצועי" הוא מספר. 

 אחת החוויות המשמעותיות שזכורות לרס"ן ר' מהשירות היא תחושת ההצלחה והשמחה לאחר כל מבצע שמשיג את מטרותיו. "לאחר כל כך הרבה שעות תכנון ועבודה, זה הכי מספק לראות את התוצאות שבשטח".הוא מדגיש. 

 

 

על רגע קבלת ההצטיינות הוא התבשר ממפקדו במילואים . ״בעת קבלת ההצטיינות שמחתי והתרגשתי, אני מוקף באנשים שהם מצטיינים מיסודם, אני שמח וגאה על הזכות שניתנה לי לשרת ביחידה לצד שילוב החיים האישיים שלי באזרחות״ הוא מסכם בחיוך

עוד כתבות בנושא

loading...