שולחן עורך שולחן עורך

שולחן עורך

רבקה פיין

לרגל חג הפסח, שמענו מנגדי המטבח על ההכנות לקראת ליל הסדר בבסיסים השונים ובלב ים

הכירו את האנשים שהמשימה שלהם היא לדאוג להכין אוכל טעים ומזין, וליצור אווירת חג בבסיסי הזרוע: נגדי המטבח בזרוע הים, שעובדים חודשים מראש כדי לבנות תפריט מפנק למי שסוגר את החג.

אחראי המטבח בבסיס ההדרכה של זרוע הים, רס"ב אהרון צרפתי, המוכר בכינוי 'בובו', דואג כבר 11 שנים לארוחות מגוונות עבור כלל המשרתים שנמצאים בבה"ד. הוא משרת בזרוע 27 שנים, ושירת בעבר גם בשייטת 3.

שותפו לעבודה, רס"ב דביר דר, נכנס לעבודה לאחר סגירת מעגל ארוכה: לפני 20 שנה שירת בבה"ד כנגד מזון באותו התפקיד של בובו, וכעת, אחרי שנים של שירות בשייטת הצוללות, הוא חזר לבה"ד והיום משרת בתפקיד מנהל מטבח מרכזי צפוני.

את תפריט ארוחת החג מתחילים השניים לתכנן זמן רב מראש, כשמחשבה מושקעת בכל מנה ומנה. "כדי ליצור מנות מגוונות וטעימות, דרושה יצירתיות כל פעם מחדש", אומר רס"ב דביר.

לרגל חג הפסח, שמענו מנגדי המטבח על ההכנות לקראת ליל הסדר בבסיסים השונים ובלב ים

רס"ב אהרון מספר שההשקעה משתלמת: "החיילים תמיד באים להגיד תודה לאחר הסעודה. רואים את ההתרגשות שלהם כשהם נכנסים לחדר האוכל ורואים את הסעודה המושקעת".

בשנה שעברה כ-1,500 משרתים סגרו את חג הפסח בבה"ד זרוע הים. כדי לשמור על בריאותם, חולקו המשרתים לקפסולות ואת ארוחת החג פיצלו ל-10 מוקדים שונים.

השנה, השניים יכולים לנשום לרווחה ולדעת שיוכלו לחגוג את החג באווירה רגועה יותר. רס"ב דביר מסתכל קדימה לשנה הבאה: "אני מאחל לנו שנוכל להוריד המסיכות, ולחזור לראות את החיוכים של החיילים לפני ואחרי הארוחות".

בשטח ההכנות לחג נראות קצת אחרת, כשהצוותים מתכוננים לחגוג את ליל הסדר על הספינה בלב בים.

רס"ל פריאל ניני משרת כמנהל המטבח בספינת הטילים אח"י חנית. את שירותו הסדיר עשה באוגדת עזה בתור טבח: "ביקשתי להיות טבח כי אני אוהב לבשל, וגם לפני הצבא עבדתי במסעדות", הוא מספר.

לאחר שחתם קבע הגיע לזרוע הים, והתאהב בשירות על הספינות. "גיליתי זרוע משפחתית ומיוחדת מאוד", מתאר בחיוך.

כשהספינה נמצאת בכוננות במהלך החג, ליל הסדר מתקיים במתכונת שונה. "הספינה מחולקת לשתי משמרות. משמרת אחת נמצאת בעמדה, השנייה חוגגת את החג ולאחר מכן מתחלפים", מסביר רס"ל ניני. "כשלא נמצאים בכוננות, כל הספינה אוכלת יחד".

בשנה שעברה, חגג רס"ל ניני את חג הפסח בים. "גם כשנמצאים בים עושים ארוחה חגיגית, פורסים מפות יפות, עורכים את השולחן ומשקיעים באוכל", הוא מעיד.

רס"ל ניני מספר שהוא מקבל הערכה גדולה מהלוחמים. "חלקם אפילו מבקשים שאלמד אותם לבשל, ואני בכיף מלמד אותם ונותן להם מתכונים הביתה".

מתכון למצה בריי כמו בזרוע הים:
לביבות מצה (מצה בריי)

מרכיבים:
7 ביצים
מעט מלח
מעט פלפל שחור טחון
חבילת מצות

הוראות הכנה: מערבבים ביצים, מלח ופלפל בקערה. בקערה נפרדת מרסקים חבילת מצות, מוסיפים מעט מים, ולאחר לאחר מכן מוסיפים הבלילה שהכנו.
נותנים למצות להיספג בבלילה כרבע שעה. עושים קציצות, ומטגנים.

עוד כתבות בנושא

loading...